Bilgisayar önündeki çocukluk

Çocukların artık dışarda top peşinde koşturduğu ya da oyun bahçelerinde vakit geçirdiği devir geçti. Yapılan bir araştırmaya göre, her beş çocuktan biri günde bir saatten fazla bilgisayar başında geçiriyor.

Haberler 15.06.2010 - 10:43

Bilgisayar önündeki çocukluk

Deutche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesi ve internetin her gün yeni imkanlar sunması, bilgisayarları çocuklar için daha da cazip hale getiriyor. Çocuklar artık ev ödevlerini internetten aldığı yardımlarla bilgisayar başında yapıyor, arkadaşları ile sohbet ediyor ve boş zamanlarını da bilgisayar oyunları ile geçiriyor.

Forsa araştırma şirketinin Alman sağlık sigortası şirketi Techniker Krankenkasse için yaptığı bir araştırmaya göre, ilkokul çağındaki çocukların yüzde 40'ı her gün yarım saate kadar bilgisayar kullanıyor. 6-18 yaş arasındaki her çocuktan biri ise günde bir saatten fazla bilgisayar başında oturuyor.

Erkek çocuklarının kız çocuklarına oranla bilgisayar başında zaman geçirme oranları daha yüksek. Her beş çocuktan sadece biri, boş zamanlarını bilgisayar başında geçirmemeyi tercih ediyor. Erkekler arasında bu oran ise yüzde 17.

Uzmanlar ise çocuklar arasında internetin kullanımının artması farklı açılardan değerlendiriyor. Bir yandan çocukların araştırma yeteneğini artırması üzerinde olumlu etkileri bulunurken, diğer yandan kontrol altına alınmadığında, sakıncalı sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiliyor.

Ancak bilgisayarın bir düşman gibi de lanse edilmemesi gerektiğini belirten psikologlar, ebeveyn denetiminde interneti kullanan çocukların bundan yarar sağlayabileceğini belirtiyor. Özellikle bilgisayar oyunlarının denetimli bir şekilde kullanılması, çocukların stratejik düşünmelerine de katkı sağlayabiliyor.

Bilgisayar başında orturmanın çocuklar açısından bir diğer olumsuz etkisi de çocukların spordan uzaklaştırması. Forbes'in araştırması, her on çocuktan birinin hiç spor yapmadığını ortaya çıkardı. Kilo fazlası olan çocuklarda bu oran daha da artıyor. Normal kilolu çocuklarda her 12 çocuktan biri bilgisayarda günde iki saatten fazla zaman geçirirken, kilolu çocuklar arasında bu her 6 çocuktan biri için geçerli.

Araştırma sonuçları, çocukların interneti ebeveyn kontrolünde kullanması gerektiğini gösteriyor. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte belirleyeceği kurallar dahilinde, internet kullanımlarının olumlu sonuçlar doğurabildiği ortaya çıkıyor.

Sayfa Yükleniyor...