Bilgisayarını kullandığın kadar öde

Microsoft, kullanıcıların kullandıkları kadar ödeme yaptıkları bilgisayar sistemleri ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu.

Haberler 30.12.2008 - 16:36

Bilgisayarını kullandığın kadar öde

Microsoft’un yaptığı patent başvurusu, kullanıcıların ücretsiz olarak sahip olacakları bilgisayar sistemlerinin kullandıkları süre boyunca ücretlendirilmesini öngörüyor.

21 Haziran 2007’de yapılan başvuruyu geçtiğimiz hafta sonu basına duyuran Microsoft, bir tür bilgisayar kiralama yöntemiyle tüketicilerin ücretsiz ya da temsili bir ücretle bir bilgisayara sahip olarak, sistemdeki yazılımlara kullandıkları kadar ödeme yapmalarını öngörüyor.

Microsoft’un patent başvurusuna göre, kullanıcı bir firma tarafından büyük ölçüde sübvanse edilen, değiştirilebilir performans seviyesine sahip bir bilgisayarı satın alıp, bilgisayarı kullandığı süre ve faydalandığı performansa göre ücret ödeyecek, yani bilgisayarını satın alıp haftada 1 gün kullanan kullanıcılar, düşük süre kullandıkları bilgisayarları için daha az para ödeyecekler.

Bilindiği üzere, yasal olarak satışı yapılan her bilgisayar için kullanıcılar hem donanım, hem de satın aldıkları yazılım için ayrı ayrı ücretlendirmeye tabi tutuluyor. Kullanıcıların işlemlerini halletmek için donanım fiyatlarının yarattığı külfeti hafifletmeyi amaçlayan Microsoft’un bu girişimi ilerleyen zamanlarda kümesel işlem (cloud computing) için geliştirilecek fiyatlandırma politikalarının belkemiğini oluşturabilir.

Sayfa Yükleniyor...