Bilim haberciliği kursu açıldı

TÜBİTAK'ın Türkçeleştirdiği proje, temel yazma becerilerinden bilim gazeteciliğinin inceliklerine kadar pek çok konuyu ele alıyor.

Haberler 29.04.2011 - 10:42

Bilim haberciliği kursu açıldı

TÜBİTAK,Dünya Bilim Habercileri Federasyonu'nun (WFSJ) Bilim ve Gelişim Ağı (ScieDev.Net) ile birlikte yürüttüğü Çevrimiçi Bilim Haberciliği Kursu Projesi'nin Türkçesini internet üzerinden yayımladı.

TÜBİTAK'ın internet sitesinden herkesin kullanımına sunulan kurs, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Popüler Bilim Yayınları Müdürlüğü'nce Türkçeye kazandırıldı. Kurs, yazı yazma konusunda temel becerilerden bilim gazeteciliğinin inceliklerine kadar pek çok konuyu ele alıyor.

Duyuruda, ''Bilim gazetecisi olarak bilimsel gelişmelerden en hızlı nasıl haberdar olunur, ihtilaflı bir bilimsel haber en doğru nasıl sunulur, bilim insanlarıyla nasıl etkili bir iletişim kurulur konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizleri http://www.wfsj.org/course/tr/ adresindeki kursa davet ediyoruz'' ifadelerine yer verildi.

Kurs profesyonel gazetecilere, gazetecilik öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik hazırlandı. Bunun yanında blog sitelerinde bilimsel gelişmelere yer vermek isteyen ve bilim çevreleriyle iletişimde olan herkesin yararlanabileceği ipuçları barındırıyor.

Duyuruda, ilk bilim yazarlarından biri olan William Laurence'ın bilim gazetecilerini ''Prometheus'un torunları'' şeklindeki tanımlarına da yer veriliyor. Laurance'a göre, Prometheus ateşi nasıl Olimpos'tan halka indirdiyse, bilim gazetecileri de bilimi laboratuvardan alıp halka sunar, bilim gazetecisi bilimle halkı buluşturan önemli bir köprü görevi görür.

Sayfa Yükleniyor...