Bilim insanları canlı robot üretmek için yarışacak

Massachussets Instute of Technology (MIT) tarafından düzenlenen “International Genetically Engineered Machine” yarışması dahilinde bilim insanları en iyi makineyi yapmaya çalışacaklar.

15.04.2009 - 11:06

Bilim insanları canlı robot üretmek için yarışacak

Dünya genelinde yüzlerce laboratuvarda bu haftadan itibaren bir yarışma için hummalı bir çalışma olacak. MIT tarafından düzenlenen uluslararası yarışması için bilim insanları, en iyi makineyi yapmak için çalışacaklar. Yarışmanın en önemli koşulu, yapılacak makinenin tamamen canlı organizmalardan oluşması.

Bilim insanlarının menteşe ve kapı kolları yerine, biyolojik hücrelerde bulunan mikroskobik büyüklükteki bileşenleri kullanmaları gerekiyor. Yarışmacılar makinelerini yaparken tornavida ve matkaplar yerine iş aleti olarak genetik mühendisliği kullanacak.

Bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmanın amacı yaşamın basit formunu genetik olarak değiştirerek teknolojik olarak kullanabilir hale getirmek. Bilim insanları bu yarışma sonucunda içinde DNA ve hücresel makinelerle dolu biyolojik bir nalbur dükkanına sahip olmayı amaçlıyor.

Massachussets Instute of Technology (MIT- Massachussets Teknoloji Enstitüsü) tarafından düzenlenen yarışmanın düzenleyici kurul başkan yardımcısı Meagan Lizarazo, "Amacımız daha önce de olduğu gibi biyolojik parçalardan oluşan ve yönetebildiğimiz makinecikler yapmak. Birçok kişi bunu imkansız görüyordu ancak her yıl bunu daha iyi yapabilen sistemler geliştiriyoruz" dedi.

Bu hafta, çoğunluğu öğrencilerden oluşan takımların en sonuncuları yarışmaya kayıt yaptıracak. Haziran ayından itibaren, önlerindeki üç ayı MIT'nin envarterinde bulunan 3200 biyolojik parça içinden sipariş ettikleri bileşenleri kullanarak kendi robotlarını yapmaya çalışacaklar. Kasım ayının ilk haftası sonuçları açıklanacak yarışmanın ödülü ise bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde metal bir Lego parçası.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...