Bilimkurgu destanı CNBC-e'de

1970’li yılların başında George Lucas’ın yarattığı ve ardından bir bilimkurgu efsanesine dönüşen 'Star Wars/ Yıldız Savaşları' serisi her Pazar CNBC-e’de...

Haberler 19.01.2010 - 12:59

Bilimkurgu destanı CNBC-e'de

Sinema tarihinin en sevilen film serisi her Pazar CNBC-e'de...


Altı filmden oluşan bu serinin ilk zinciri olan "Star Wars", ilk defa 1977'de gösterime girdi. Filmin başarısının ardından ise beş devam filmi çekildi. Serinin tüm filmlerini yayınlayacak olan CNBC-e, filmleri yapım sırasına göre değil, öykü kronolojisine göre ekrana getiriyor. Fantastik Pazar Kuşağı’nda ilk olarak 24 Ocak’ta “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace” ekrana geldi. Serinin ikinci filmi bu hafta yayınlanacak. Fantastik Pazar Kuşağı’nda izleyeceğimiz Star Wars filmlerinin yayın sırası şöyle:

Star Wars II: Attack of the Clones (2002) - 31 Ocak
Star Wars III: Revenge of the Sith (2005) - 7 Şubat
Star Wars IV: A New Hope (1977) - 14 Şubat
Star Wars V: The Empire Strikes Back (1980) - 21 Şubat
Star Wars VI: Return of the Jedi (1983) - 28 Şubat

UNUTULMAZ BİR SİNEMA DENEYİMİ
CNBC-e Dergi için özel bir dosya hazırlayan ve kendisi de bir Star Wars tutkunu olan Kutluhan Kutlu, Star Wars denilince söze şu kelimelerle başlıyor: "Uzun zaman önce, çok uzak bir galaksi"deki iktidar ve özgürlük savaşları, "Güç" denen mistik bir enerji alanına inanan şövalyeler, kabzasından kesici metal yerine ışın çıkan kılıçlar, vesveseli robotlar... George Lucas'ın 1977'de ilk Star Wars filmiyle kurduğu evren, beş devam bölümüyle ve sayısız yan ürünle muazzam bir derinliğe ulaşmış ve popüler kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda.

STAR WARS AİLE AĞACI:
HANGİ TARAFTA OLDUĞUNUZU BİLİYOR MUSUNUZ?
Star Wars'un muazzam evreni çok sayıda tanıdık karakter içeriyor ve bu karakterlerin önemli bir bölümü birbirleriyle bir şekilde bağlantılı. Kan bağları, hocalık-öğrencilik bağları, sevgi bağları, itaat bağları.... Darth Vader'in tam ortasında bulunduğu bu ilişkiler ağının bir bölümünde Karanlık Taraf, öbür bölümündeyse Aydınlık Taraf hüküm sürüyor...

STAR WARS EPISODE I: THE PHANTOM MENACE
"The Phantom Menace" bizi eski Star Wars üçlemesindeki olayların öncesine, öykünün en başına, gelecekte tüm galaksinin yüreğine korku salacak olan Darth Vader'in çocukluğuna götürüyor. Çocuğun adı Anakin Skywalker ve çift güneşli çöl gezegeni Tattooine'de annesiyle birlikte, bir hurda satıcısının kölesi olarak yaşıyor.

Bu birinci bölümde Star Wars'un mekan tuttuğu galaksiyi eski filmlere kıyasla hayli farklı buluyoruz: Gelecekte nesilleri tükenmenin eşiğine gelecek Jedi şövalyeleri adeta her yerdeler ve Galaktik Cumhuriyet'te önemli konuma sahipler. Başlarında seneler sonra Luke Skywalker'ı eğitecek olan Yoda var; Luke'un kurtarıcısı Obi-Wan Kenobi ise henüz genç bir çırak.

Film bir taraftan Obi-Wan ve ustası Qui-Gon Jinn'in Anakin Skywalker'ı keşfedişini gösterirken, bir taraftan da Cumhuriyet'te yeni yeni baş gösteren çalkantıları ve bölünmeleri anlatıyor.

Serinin İkinci Filmi (31 Ocak Pazar)
STAR WARS EPISODE II: ATTACK OF THE CLONES

Anakin Skywalker büyüyor, âşık oluyor ve çok yetenekli ama bir o kadar da dik başlı bir Jedi çırağı haline geliyor: Star Wars Episode II: Attack of the Clones

Yapım sırasına göre beşinci, öykü kronolojisine göreyse ikinci Star Wars filmi olan "Attack of the Clones", birinci bölümün finalinden on yıl sonra başlıyor. Anakin Skywalker genç bir Jedi çırağı artık, ustası da Obi-Wan Kenobi. İkisi ilk bölümde Naboo Kraliçesi olarak izlediğimiz, ancak şimdi senatör konumundaki Padme'yle (Natalie Portman) onca yılın ardından ilk kez karşılaşıyorlar.

Filmin başında Padme'ye suikast girişiminde bulunulmuş durumda. Obi-Wan bu suikastin izini sürüp Galaktik Cumhuriyet etrafında dönen dolapların yeni ve şaşırtıcı katmanlarını ortaya çıkarıyor. Bizi Star Wars evreninin efsanevi ödül avcısı Bobba Fett'in ve geleceğin İmparatorluk askerleri "Fırtına Birlikleri"nin hikâyesinin köklerine götüren gelişmeler bunlar. Bu arada Anakin de Padme'yi koruma amacıyla onunla birlikte Naboo gezegenine gidiyor ve ikisi çok geçmeden birbirlerine âşık oluyorlar.

"Attack of the Clones"da genç Anakin'i ileride Darth Vader olmaya götürecek adımlar atılmaya başlamış durumda, özellikle kibirinde ve öfkesinde "karanlık taraf"ın kıvılcımlarını hissedebiliyoruz.

Star Wars serüveni aynı zamanda geçtiğimiz senelerde vizyona giren ve serinin diğer filmleri gibi yoğun ilgi gören 'The Clone Wars' adlı çizgi diziyle de devam edecekBilim kurgu .

'Fantastik Pazar Kuşağı'nda görkemli bir uzay destanı 'Star Wars' her Pazar akşamı saat 22.00'de CNBC-e’de.

Sayfa Yükleniyor...