"Biliniz ki şu anda 78 milyon kardeşinizin yüreği buradadır"

Başbakan Davutoğlu "Biliniz ki şu anda, 78 milyon kardeşinizin yüreği buradadır, gönlü buradadır, duası buradadır ve selamı sizinledir. Biliniz ki burada, bir tek kardeşimizin burnu kanasa, bizim yüreğimizden kanlar fışkırır." dedi.

Anadolu Ajansı 07.05.2016 - 15:01

davutoğlu.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Mayıs 1993'te Sırplar tarafından yıkılan ancak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) destekleriyle restore edilen Banya Luka kentindeki Ferhadiye Camisi'nin açılış törenine katıldı. 

Törende yaptığı konuşmada Davutoğlu, "Bugün burada, tarihi bir günde sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşamam dolayısıyla Rabbime hamdediyorum." diyerek başladı. 4 yıl önce de bir Ramazan ayında Saraybosna'ya geldiğini ve Boşnaklarla buluştuğunu anımsatan Davutoğlu, Boşnaklara, "İnsanlığın ürettiği bütün şehirler yıkılsa, sadece Saraybosna ayakta kalsa, insanlık yeniden inşa edilir." dediğini hatırlattı. O zaman bu sözünün Boşnakça'ya çevrilmeden Boşnakların ayakta alkışladığını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tercüman o zaman bana sordu, 'Boşnaklar ne zaman Türkçe öğrendi' dedi. Ben de onlara şunu söyledim, 'Ben dilden, kulağa konuşur olsaydım, tercümeye de, tercümana da ihtiyaç vardı. Yürekten yüreğe konuşanlar için tercümeye ya da tercümana ihtiyaç olmaz. Ben buraya yürekten yüreğe konuşmaya geldim. Sadece kendi yüreğimle değil, 78 milyon Türk kardeşinizin yüreğiyle konuşmaya geldim. Biliniz ki şu anda, 78 milyon kardeşinizin yüreği buradadır, gönlü buradadır, duası buradadır ve selamı sizinledir. Biliniz ki burada, bir tek kardeşimizin burnu kanasa, bizim yüreğimizden kanlar fışkırır, biliniz ki burada, bir tek caminin taşında bir eksiklik olsa, bizim gönül dünyamızın omurgasında bir eksiklik olur."

Ferhadiye Camisi, 23 sene önce barbarca dinamitlenip, yıkıldığında kendisinin Malezya'da, Boşnak öğrencileriyle bu haberi aldığında gönülden yıkıldığını aktaran Davutoğlu, büyük lider, bilge insan, bilge lider olarak nitelendirdiği Aliya İzzetbegoviç'in yanına geldiğinde beraber ağladıklarını, hüznü yaşadıklarını anlattı.

Başbakan Davutoğlu, "Şimdi 23 sene sonra Ferhadiye Cami'nin açılışında bulunmak, benim hayatta tattığım en büyük onurlardan biridir ve emin olunuz şu anda Aliya İzzetbegoviç'in ruhu da, maneviyatı da bu güzel olaydan haberdardır." diye konuştu.

Banya Luka'ya 2011 yılında geldiğinde Ferhadiye Camisi'nin inşaatının durmak üzere olduğunu gördüğünü ve Dışişleri Bakanı olarak caminin en kısa zamanda bitirilmesi için talimat verdiğini dile getiren Davutoğlu, "Elhamdülillah bugün bu açılışı gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...