Bilirkişi: Ölen işçiler de kusurlu

Erzurum'da, elektrik direğini tamir etmek için deniz bisikletiyle açıldıkları baraj gölünde hayatını kaybeden 5 TEDAŞ işçisiyle ilgili ikinci bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre, onarım talimatını veren yetkililer de hayatını kaybedenler de aynı oranda kusurlu...

NTV Haber 25.12.2012 - 13:57

Bilirkişi: Ölen işçiler de kusurlu

"Onarın talimatını veren Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) yetkilileri ile baraj göletinde hayatını kaybeden 5 işçi 'eşit oranda' kusurlu...''

Erzurum'un Aşkale ilçesinde baraj göletinde yaşanan facia ile ilgili ikinci bilirkişi raporunda bu tespite yer verildi.

İlk bilirkişi raporunda, ihmaller zincirine dikkat çekilmiş, işi verenler ile, ölen işçilerden ekip sorumlusu olan ikisi, birinci derecede; 3 işçi ise ikinci derece kusurlu bulunmuştu.

İtiraz üzerine savcılık ikinci bir rapor hazırlanmasını istedi.

Elektrik ve inşaat mühendislerinin hazırladığı raporda, işçilerin tamamının birinci derecede kusurlu olduğu belirtildi.

Kusur olarak ise, "iki kişilik bisiklete beş kişi binerek iş güvenliği kurullarına aykırı davranmak" gösterildi. 

Raporda, dağıtım firmasının işletme müdürü, taşeronluk yapan firmanın sorumlusu, Hidroelektrik Santrali (HES) şirket yetkilisi de güvenlik önlemi almadıkları için olaydan sorumlu tutuldu.

Aşkale Cumhuriyet Savcılığı'ndaki soruşturma devam ederken, konuya ilişkin dava henüz açılmadı.

Olaydan sonra taksirli olarak birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan tutuklanan işletme müdürü Tuncer Yeşilyurt, bir süre sonra tahliye edilmiş, gerekçe olarak ise işçilerin kendi inisiyatifleriyle gölete girmesi gösterilmişti.
 
OLAYIN GEÇMİŞİ

Erzurum'un Aşkale ilçesinde bulunan Karasu Barajı gölünde, geçtiğimiz Nisan ayında elektrik arızasını kontrol etmek için karşıya geçmeye çalışan 5 işçinin bulunduğu deniz bisikleti alabora olmuştu.

Baraj gölüne düşen ve göl yüzeyindeki buz kütlelerine tutunarak bir süre yardım bekleyen işçiler havanın kararmasıyla gözden kaybolmuştu. Baraj göletinde yaşanan facianın ardından başlatılan ve 3 gün süren arama çalışmalarında kayıp 5 işçinin cesetlerine ulaşılmıştı.

DONARAK ÖLMÜŞLERDİ
İşçilere yapılan ilk otopsi raporunda işçilerden 4'ünün donarak, birinin ise boğularak öldüğü belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...