AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde partisince Çankırı Milli İrade Meydanı ile Karabük Kent Meydanı'nda düzenlenen mitinglerde halka hitap etti.

''İNLERİNİ BAŞLARINA GEÇİRECEĞİZ''

Başbakan Yıldırım, Çankırı'daki konuşmasında "Artık terörle mücadelede de kararımız tamdır. Terör neredeyse, ister yurt dışında ister yurt içinde, oralara gideceğiz, inlerini başlarına geçireceğiz. Suriye'de Fırat Kalkanı ile başarılı bir operasyon yapıp DEAŞ terör örgütünü nasıl yok ettiysek, diğerlerini de aynı şekilde halledeceğiz" dedi.

''BU YAPILANLARI BİR KENARA YAZDIK''

"Şunu Avrupa'nın bazı ülkeleri hiç unutmasın" ifadesini kullanan Yıldırım, "Bu yapılanları bir kenara yazdık, gerektiği zaman gerekli karşılıklar verildi, vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

''ORALARDA 'HAYIR' DEMEK SERBEST, 'EVET' DEMEK YASAK''

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bazı ülkeler var 'Avrupa değerleri, özgürlük, insan hakları' diyor, diyor da diyor ama onların gerçek yüzünü şu bir haftada gördük. Almanya'sı, Hollanda'sı, İsviçre'si... Mesele Türkiye olunca nasıl birden bire diktatörleştiklerini, nasıl yasakçı bir uygulamaya geçtiklerini hep beraber gördük değil mi? Oralarda 'Hayır' demek serbest, 'Evet' demek yasak. Bunların fikir özgürlüğünden, hürriyetlerden, insan haklarından anladığı bu kadar."

''TÜRKİYE, HOLLANDA SEÇİMLERİNE DE AYAR VERDİ''

Başbakan Yıldırım, "Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye'ye göre yapıyor. Bakın sonuçlara... Türkiye, Hollanda seçimlerine de ayar verdi. Bir müddet daha ırkçılığı Avrupa'da frenledi. Ama aklınızı başınıza alın, bu düşmanca politikalar, İslam, Türk düşmanlığı, İslam korkusu sizi doğru bir sonuca götürmez" dedi.

"KEMAL BEY, BİZİM KAMPANYAYA DAHİL OLSUN, ONA DA YER VAR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun radyo programındaki açıklamasına da değinen Başbakan Yıldırım, "Bizim anlatmaya çalışıp da anlatamadığımızı Kemal Bey en iyi şekilde anlattı. Bir eksiği kaldı. Bu şartlar altında 'Hayır' kampanyasını bırakıp bizim kampanyaya dahil olsun, ona da yer var" ifadelerini kullandı.

''SEN BUNU SÖYLEYECEĞİNE...''

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Diyorlar ki '550 milletvekilini niye 600'e çıkarıyorsunuz, fuzuli masraf oluyor.' Sen bunu söyleyeceğine kardeşim, bir tane milletvekilin bir senede 2 trilyon telefon, mektup parası ödemiş. Eğer o ödenmeseydi, 10 milletvekilinin 4 senelik maaşı... Bırak, geç bunları. Millet yemez bunu."

"ÇANKIRI, İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞININ VERİLDİĞİ YERDİR"

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini hatırlatan Yıldırım, "Biliyorsunuz, o gece de siz bu meydandaydınız, ben de hemen yukarıda Ilgaz'daydım. Ilgaz'dan bu alçak darbe girişimini önlemek için gerekli talimatları, çalışmaları oradan yaptım. Dolayısıyla Çankırı'nın benim için özel bir anlamı var. Çankırı, ikinci kurtuluş savaşının verildiği yerdir. Türkiye'nin tapusunun sahibidir" dedi.

"ŞİMDİ KAÇACAK YER ARIYORLAR"

Başbakan Yıldırım, "'FETÖ'nün inine gireceğiz' dedik, girdik. Şimdi kaçacak yer arıyorlar. Nereye kaçarsa kaçsınlar hiç fark etmez, eninde sonunda adaletin önüne çıkacak, gerekli hesabı verecekler, şehitlerimizin, gazilerimizin hesabını verecekler" şeklinde konuştu.

''BAK BAK BAK TARAFSIZ CHP'YE BAK''

Başbakan Yıldırım daha sonra Karabük'teki mitingde halka hitap etti. Yıldırım buradaki konuşmasında ise özetle şu ifadeleri kullandı:

''Bunların 'tarafsız' diye yere göre sığdıramadığı bir Cumhurbaşkanı vardı. Ahmet Necdet Sezer. O zat Cumhurbaşkanı olunca Anayasa Mahkemesi üyeliğine kimi atadı biliyor musunuz? Bir üniversiteden arkadaşını. Bitmedi. O zat atandı, bir de baktık ki adam Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti üyesi. Bak bak bak tarafsız CHP'ye bak. Ama bunların eski alışkanlığı. Tek parti döneminde her şey bunlardı, genel başkan da cumhurbaşkanı da parti başkanı da her şey. Tek adam arıyorsan geçmişine bak. Geçmişinize bakın. Bunlar bu yalanları, iftiraları kendileri de biliyorlar ama işlerine gelmiyor.

''ANAYASA'NIN 3 MADDESİ DEĞİŞECEK OLSA SİZ DÜNDEN 'EVET' DERDİNİZ''

Sen değil miydin terör örgütünün yandaş İMC televizyonunda 'Anayasa'nın ilk üç maddesi icap ederse değişir' diyen? Sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı sistemi ile Anayasa'nın 3 maddesi değişecek olsa siz dünden 'Evet' derdiniz. Onun için hiç kimse heveslenmesin. Türkiye'nin üniter devlet yapısına, milleti ile ülkesi ile bağımsız bütünlüğüne göz diken kim varsa bu millet onun gözünü oyar. Hiç kimse merak etmesin.

''ŞAŞMIYORUZ, BUNLARI TANIYORUZ''

Niye 'Hayır' dediklerini bilmedikleri için milleti korkutmaya, aldatmaya devam ediyorlar. Şaşmıyoruz, biz bunları tanıyoruz. Bunlar 15 yıldır yalandan, dolandan, iftiradan başka bu millete hiçbir şey söylemediler. Adeta Karabük'ün Kardemir'i var, demir çelik fabrikası var, mavi alevi var, CHP de memleketin yalan fabrikası olmuş. Tek bildikleri, ürettikleri yalan, tezvirat."