Binali Yıldırım, E-Katılım Bakanlar Toplantısı’ndaydı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, E-katılım toplantısı çerçevesinde Viyana’da tanıtılan bilişim projelerini inceledi

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2008 - 00:12

Binali Yıldırım, E-Katılım Bakanlar Toplantısı’ndaydı

AB dönem başkanı Fransa ile Avusturya’nın ortaklaşa düzenlediği “E-Katılım Bakanlar Toplantısına” katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, toplantı çerçevesinde açılan bilişim projeleri sergisinde incelemelerde bulundu.

AB üyesi ülkelerden çeşitli kuruluşların geliştirdiği bazı projelerin Türkiye’de geliştirilen veya uygulanmakta olan bilişim projeleriyle benzerlik gösterdiğini belirten Yıldırım, AB Komisyonu ile görüşerek benzerlik arz eden projelerin ortaklaşa geliştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Yıldırım, AB Komisyonunun finanse ettiği ve görme özürlüler için yol güzergahını ve güzergah üzerindeki engelleri GSM sinyali ile kişiye haber veren Sesamonet adlı projeyle yakından ilgilenerek detaylı bilgi aldı.

Görme özürlülerin bastonuna yerleştirilen bir anten, yoldaki engelleri, yolun bulunduğu mahalli ve diğer gerekli bilgileri “Smartphone” adlı özel bir cep telefonuyla özürlüye ses olarak iletiyor.

Projeyle yakından ilgilenen Yıldırım, görme özürlüler için özel olarak üretilen baston ve cep telefonunu bizzat deneyerek proje hakkında bilgi aldı. Türkiye’de de benzer bir proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Yıldırım, Sesamonet projesi yetkililerine, “AB Komisyonu kanalıyla işbirliği yapma” önerisinde bulundu.

AB üyesi ve aday ülkelerden 490 kadar projenin tanıtıldığı sergide Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel ve beraberindeki heyet üyeleriyle incelemelerde bulunan Yıldırım, geniş bant yeni nesil cep telefonlarıyla da yakından ilgilenerek bilgi aldı.

Yıldırım, bu akşam da AB Komisyonunun düzenlediği yarışmada dereceye giren bilişim projelerinin ödül töreni ve gala yemeğine katılacak.

AB Komisyonu, yapılan değerlendirmede 490 proje arasında Türkiye’den Habitat’ın da bulunduğu beş projeyi seçerek proje sahiplerini birer madalya ile ödüllendirdi.

Proje değerlendirme jürisi, dereceye giren ilk 5 arasından da birinci projeyi belirleyerek, bu akşam verilecek gala yemeğinde bu projeyi ilan edip ödül verecek.

E-Katılım Toplantısına katılmak üzere dün akşam Viyana’ya gelen Yıldırım’ın yarın sabah saatlerinde Türkiye’ye dönmek üzere Viyana’dan ayrılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...