NTV

Binali Yıldırım: Gereken neyse her şey yapılacak

Anadolu Ajansı

Türkiye
Arşiv

Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan adaylığının açıklanmasından hemen sonra Ankara'dan Diyarbakır'a gitti. Patlayıcı yüklü kamyonun infilak etmesi sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği Tanışık Köyü'ne taziye ziyaretinde bulunan Yıldırım, terörle mücadelede kararlılık mesajını yineledi.

AK Parti’nin yeni Genel Başkan ve Başbakan adayı Binali Yıldırım, adaylığının açıklanmasının hemen ardından gittiği Diyarbakır’da, teröristlerin bomba yüklü kamyonu patlatması sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği Sur ilçesine bağlı Tanışık Köyü'nü ziyaret etti. Yıldırım, patlamada yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Taziye çadırının önünde bir konuşma yapan Yıldırım, Tanışık Köyü'ne taziye ziyaretinde bulunmak için geldiklerini, bugünün acıların paylaşılıp azaltılma ve dayanışma günü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Birkaç gün önce bu köyde terör örgütünün yine o acımasız yüzünü gördük. Birbirleri ile akraba 16 vatandaşımız, kardeşimiz bir kamyon dolusu patlayıcı ile hunharca şehit edildi. Her şeyden önce çok daha vahşi ve büyük bir felaket için sinsi plan yapan kalleş terör örgütünü engellemek amacıyla onların önüne çıkan ve hayatlarını bu yolda feda eden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar bu ülke için şehit oldular. Mekanları cennet olsun."

"BİN YILLIK KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAYA HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"

Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantının hemen ardından, Diyarbakır'a hareket ettiğini vurgulayarak, "Bugün bize tevdi edilen bir görevin hemen arkasından bölgedeki milletvekillerimiz ve bakanlarımız ile buraya geldik. Bunun anlamı şudur ki bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

Ankara'da yaptığı konuşmasını anımsatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ankara'da da söyledim, burada da söylüyorum. Milletimiz rahat ve emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkacaktır. Bunun için gereken ne lazımsa harfiyen, eksiksiz yerine getireceğiz. Kardeşliğimizi, toprak bütünlüğümüzü, vatanımızı bölmeye kastedenler, masum, korunmasız insanlarımızı yok edenler cevabını en şiddetli şekilde alacaklar. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybeden, Tanışık Köyü'nün sakinlerine, kardeşlerime Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Gidenleri geri getiremeyiz ama şunu herkes bilmelidir ki gereken ne ise her şey yapılacak, devletimiz bütün imkanlarını seferber edecek."

Binali Yıldırım, bölgede geçen yıl temmuz ayından bu yana devam eden, vatandaşların huzurunu, kardeşliğini bozmaya, ülkeyi bölmeye çalışan terör örgütüne karşı amansız mücadele verirken şehit düşen askerleri, polisleri ve korucuları da anarak, Allah'tan rahmet diledi.

Terör saldırılarına karşı yürütülen operasyonlarda gazi olan güvenlik güçlerine de acil şifa dileğinde bulunan Yıldırım, "Onlar bilmelidir ki 78 milyon vatan evladı duası ve desteğiyle gece gündüz arkalarındadır" ifadesini kullandı.

ETİKETLER