Binali Yıldırım: İzmir'in hayır alışkanlığı yeni değil

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin İzmir'de yapmak istediği projelerin sürekli engellenmek istediğini söyledi ve "İzmir'in hayır alışkanlığı yeni değil" dedi.

binali1.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, referandum programına İzmir'de devam etti. 

Karabağlar Kentsel Dönüşüm Temel Atma töreninde konuşan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"İzmir'e 3 tane stat yapacağız dedik, karşı çıktılar. İzmir'in hayır alışkanlığı yeni değil. İzmir'de ne zaman güzel iş yapmaya kalkışsak hayır dediler. Konak tüneli, çevreyolu, Güzelbahçe Limanı, havalimanı, bölünmüş yollar,  Sabuncubeli Tüneli, yat limanına hayır dediler. Ama işler bittikten sonra en önce onlar geçti. Onlar ne kadar hayır derse desin, direnirse dirensin İzmir için, Türkiye için hizmetlerimiz devam edecek.

Karşıyaka'ya stat yapıyoruz, Göztepe'ye stat yapıyoruz, Alsancağa stat yapıyoruz karşı çıkıyorlar. Ve şimdi hem Karşıyaka stadını hem Göztepe stadını yapıyoruz, hayırlı olsun. karşıyaka'ya o stadı yapacağız, ne kadar itiraz ederseniz edin, mesele İzmir oldukça gerisi teferruattır. Benim vekil olduğum İzmir'e 16 Nisan'da bir görev düşüyor. 

Bu bir parti seçimi değil sevgili İzmirliler, burada Türkiye'nin geleceği var. Türkiye'nin geleceği için karar vereceğiz. Ben milliyetçi ülkücü kardeşlerimden de aynı desteği bekliyorum. Alperenlerden de aynı desteği göreceğimize inanıyorum. CHP'ye gönül veren hemşerilerimize de güveniyorum. 

Bu destek Türkiye'nin geleceği için, Türkiye'nin aydınlık yarınları için. Gençlerin siyasete girmesini, aday olmasını Kılıçdaroğlu istemese de gençler de onu istemiyor. Gençler cevabını 16 Nisan'da verecek misiniz? Yapılan bu eserler İzmir'e hayırlı uğurlu olsun. İzmir'e büyük bir şehir hastanesi yapıyoruz. Bir müjde de Dikili'ye verelim, yeni bir hastane yapıyoruz. Bir hastane de Güzelbahçe'ye yapacağız." 

"ENGELSİZ KOŞU BAŞLIYOR"

Alsancak Atatürk Voleybol Salonu'nda düzenlenen "101 Dev Eser"in toplu açılış törenine katılan Yıldırım, burada da bir konuşma yaptı. 

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"İzmir için planlanan projelere engel çıkaranları İzmirlilere şikayet ediyorum. 16 Nisan'dan itibaren engelsiz koşu başlıyor. 14 yılda engelsiz iş yaptık, engelleri temizleye temizleye geldik. AK Parti'den önce engeller öylesine güçlüydü ki... Her engelde demokrasi kesintiye uğradı ve Türkiye kaybetti. 

2001'de Türkiye öylesine büyük bir krize geldi ki, 2010 yılına kadar onun borçlarını ödedik. Bu kriz olmasaydı, Ahmet Necdet Sezer anayasa kitapçığını Ecevit'in suratına atmasaydı biz bu borcu ödemeyecektik. Bu anlaşmazlık yüzünden kişi başı milli gelir 3 bin dolar az arttı. 

Bu sistem kriz üretiyor. Üretti, sonuç da aldı. 60, 71, 80 yıllarında, 28 Şubat'ta aldı ama sonra AK Parti geldi, 27 Nisan'da e muhtırayla geldiler postaladık gitti. 17-25 Aralık'la geldiler. 15 Temmuz'da devletin topu tüfeği, helikopteri uçağıyla geldiler. Orada Recep Tayyip Erdoğan vardı adamın dibi. Orada da darbecilere darbeyi vurduk.

Getirdiğimiz sistem çok açık, garantili hükümet sandıktan hükümet illa çıkacak. Sandıktan sonraya bıraktığımız zaman başka yöne gidiyor. Otel odalarına bıraktığımızda başka yöne gidiyor. Bu sistemin en önemli özelliği yüzde 50 artı bir ile millet 5 yıllığına Türkiye'yi kim yönetecek ona karar veriyor.

Terör örgütleri kol kola girmişler Türkiye'nin aydınlık geleceğini engellemeye çalışıyorlar. Atatürk'ün partisi CHP'ye ne diyelim? Tam bir perişanlık. Kahvecilerle bir araya geliyor, onları korkutuyor. Mİnibüsçülere haklarınız kapanacak, evet demeyim diyor.  

Sanayi sitesinde küçük esnafa aynı hikayeyi anlatıyor. Kardeşim sen dalga mı geçiyorsun? Bu milleti bir şey bilmez mi sanıyorsun? Bu millet seni cebinden çıkarır. Yol yakınken dön. Bu sistem sana da lazım. Çıkmış tek adam etek adam. Tek adam görmek istiyorsan aynaya bak, 7 seçime girdin. 

Recep Tayyip Erdoğan, kaç seçime girdi. İsteseydi başbakanlığa devam edemez miydi? Bıraktı. 16 Nisan'da evet çıkarsa istifa etmeyecekmiş, o zaman neden uğraşıyorsun hayır çıksın diye. Bu ülkenin kadınlarına, gençlerine; karamsarlık, korku, tehdit yakışır mı?

İzmir'e 3 stad yapıyoruz, engellemelere rağmen. İzmir için en büyük müjdeyi açıklıyorum. İzmir'in marmarayı sene içinde ihaleye çıkıyoruz. İzmir'e bir tüp geçiş ve körfeze bir gerdanlık takacağız. Çiğli'den Narlıdere'ye 6 dakikada geçecek İzmirli. 16 Nisan'da İzmir'in evladı Binali Yıldırım'a sahip çıkmasını bekliyorum. İzmir eminim ki geleceğine sahip çıkacak. 15 yıldır İzmir'e 42 milyar liralık yatırım yaptık." 

"BIZ YAPARKEN ONLAR HASEDINDEN ÇATLAYACAK"

Yıldırım öncesinde ise  Menemen Gölpark girişinde Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu temel atma töreninde halka seslendi: 

"Bakın PKK, FETÖ, DEAŞ kol kola girmişler, yanlarına bölücü HDP’yi de almışlar 'hayır' kampanyası yapıyorlar ama benim üzüldüğüm bir şey var; Atatürk'ün partisi de bunların kuyruğuna takılmış. Atatürk'ün partisi, Türkiye'nin birliği, beraberliği, kardeşliği ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşılması için Atatürk'ün nasihatına riayet etmiyor.

Onlar Atatürk'ün nasihatını vesayet olarak anlamışlar, vesayetçilerin arkasına takılmışlar, takılsınlar. Biz milletin yanındayız, milletle beraberiz. Şimdi bakın 2008'den beri dünyada kriz var ama bu krizde Türkiye, dünyanın en büyük projelerini yapıyor, Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Osmangazi Köprüsü'nü, dünyanın en büyük havalimanını yapıyor.

Ankara-Konya, Ankara-İstanbul hızlı trenini yapıyoruz. Süratle Ankara-İzmir hızlı treni yapılıyor. Afyon ve Uşak'tan hızlı trenin sesi geliyor. Yetmedi Çanakkale'ye dünyanın en uzun köprüsünü yapıyoruz. Biz bunları yaparken birileri de hasedinden neredeyse çatlayacaklar. Haset etme çalış senin de olsun, kıskanma çalış senin de olsun."

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN, MHP'NİN ''EVET'' STANDINA ZİYARET

101 tesisin açılışını yapan Başbakan Yıldırım, daha sonra Başbakanlık otobüsüyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne geçti. Burada otobüsten inen Yıldırım, MHP'nin standını ziyaret etti, görevlilere "kolay gelsin" dileğinde bulundu, kendisine ikram edilen çikolatadan yedi.

MHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Özmen ile sohbet eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli 'önce milletim ve ülkem' dedi, 'siyaset sonra gelir' dedi. Biz de aynı şekilde, beraber yola çıktık. Güzel bir çalışma yaptık. Komisyon öncesi, Meclis Genel Kurulunda milletimize ne kadar önemli bir değişimdir dönüşümdür. Ülkemizin birliği, beraberliği, 80 milyonun kardeşliği Türkiye'nin beka meselesidir. Memleket meselesi. Bu meseleyi inşallah 16 Nisan'da büyük bir zaferle, başarıyla hem İzmir'de hem Türkiye'de tamamlayacağız. Onun için gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrı partiyiz ama hedefimiz, istikametimiz bir. Türkiye için rüyalarımız, vizyonumuz bir. Hepimizin amacı bu ülkede kardeşliğimizi yok etmeye çalışan alçak terör örgütlerini bu ülke topraklarından söküp atmak."

Özmen de "Liderimizin emri doğrultusunda 'önce milletim, devletim dedik' yollara düştük. İnşallah başarılı olacağız" ifadesini kullandı.

Başarılarının devamını dileyen Yıldırım, stant görevlilerinin isteği üzerine de onlarla selfie yaptı. Bir süre yürüyen Başbakan Yıldırım, vatandaşları selamladı, onlarla fotoğraf çektirdi.

Sayfa Yükleniyor...