Binali Yıldırım'dan gecekondu sahiplerinin tapu sorununa çözüm vaadi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldırım, "Gecekondu olarak nitelendirilen arsalar üzerinde evleri olup imar barışından faydalanan İstanbulluların tapularını makul bedel ve taksitle alabilmelerini sağlayacağız" dedi.

Anadolu Ajansı 21.06.2019 - 17:43

Binali Yıldırım'dan gecekondu sahiplerinin tapu sorununa çözüm vaadi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Gecekondu olarak nitelendirilen, geçmişte tapu tahsis belgesi almış İstanbullular ve Maliye Hazinesi arsaları üzerinde evleri olup imar barışından faydalanan İstanbulluların tapularını 2B vasfındaki arsaların satışında olduğu gibi makul bedel ve taksitle alabilmelerini sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım'ın İletişim Ofisi'nden yapılan açıklamada, yıllardır, İstanbul da kangren olmuş hazine arsaları üzerinde yaşayan yüz binlerce kişiye Binali Yıldırım'dan çözüm müjdesi geldiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Gecekondu olarak nitelendirilen, geçmişte tapu tahsis belgesi almış İstanbullular ve Maliye Hazinesi arsaları üzerinde evleri olup imar barışından faydalanan İstanbulluların tapularını 2B vasfındaki arsaların satışında olduğu gibi makul bedel ve taksitle alabilmelerini sağlayacağız.

Yine, Maliye Hazinesi arsaları üzerinde evleri olup ilave kaçak kat yapmış ceza tutanakları tutulmuş olan hemşehrilerimiz için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yeni bir düzenleme yapacağız. Bu düzenleme ile birlikte ceza miktarlarını da bina maliyetinin yüzde 5-10'una çekeceğiz. Böylece hemşehrilerimizin tapu sahibi olurken önlerinde ilave bir maliyet olan kaçak kat cezaları da sorun olmaktan çıkacaktır."

PERPA TİCARET MERKEZİ'NE ZİYARET

Yıldırım, Perpa Ticaret Merkezi'ni ziyaret ederek, esnafla bir araya geldi. Burada konuşan Yıldırım, Türkiye'nin dış tehditlere maruz kaldığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"S-400 alacağız diyoruz ki, ülkemizi savunacağız. Tehditler var, füzeler, roketler geliyor. Kilis'te Hatay'da atılan roketlerle 71 vatandaşımız hayatını kaybetti. 'Savunmamızı yapacağız.' diyoruz. 'Yapamazsınız.' 'Siz verin.' Vermiyor. Ne yapacağız, boyun mu eğeceğiz? 'Siz Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs’ta petrol arayamazsınız.' Peki diğerleri niye arıyor kardeşim? 'Siz Afrin'de, Cerablus'ta, El-Bab'ta operasyon yapamazsınız. Siz Kuzey Irak'ta operasyon yapamazsınız. Suriye'nin kuzeyindeki terör kuşağını ortadan kaldıramazsınız.' Bize böyle işler sökmez. Bu millete bu işler sökmez. Bu milletin bir özelliği var, istiklal, bağımsızlık bizim karakterimizdir. Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlara en güzel cevabı millet vermiştir. Bundan sonra da vermeye devam edecektir."

Bakanlığı dönemindeki icraatlarla Türkiye'de önemli atılımlar yapıldığını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi, dünyada altyapı gelişmişliği bakımından 39. sıradan 9. sıraya çıkardık. Yani dünyada en gelişmiş 9. ülke Türkiye. Yol, havaalanı, limanlar, deniz taşımacılığı, internet bakımından. Kolay bir iş değil. Ama başardık. Çalışırsan kazanırsın, çalışırsan başarırsın. Az laf, çok iş. 24 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Bir gün bakanlarla yurt dışında uluslararası bir toplantıdayım. 'Biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz.' deyince, Amerikalı Bakan dedi ki, 'Sayın Bakan herhalde bir sıfır hatası var. Herhalde 200 demek istedin.' Dedim, 'Ne söylediğimi biliyorum. Biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz.' Adam şaşkın şakın bakıyor. 'Bu nasıl olabilir? Impossible, impossible.' Ben de 'Zor olan hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır.' dedim."

"900 BİN HAK SAHİBİ BU STATÜDE"

Binali Yıldırım, cuma namazını Perpa'nın mescidinde kıldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gecekondu statüsündeki konutlara tapu verilmesine yönelik çalışması sorulan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi imar barışı benim Başbakanlığım döneminde çıkan yasadır. Bu yasa çerçevesinde Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde vatandaş müracaat etti. Bunun 2 milyona yakını İstanbul'dan. İstanbul'da başka bir sorun var. Özal döneminde özellikle gecekondularla ilgili bir sorun. Tapu tahsis belgesi elinde bulunan ancak mülkiyeti Hazine'ye ait yerlerin tapularının verilmesi. Biz bununla ilgili çalışma yapacağız. Çalışmanın esası şu, bu arazileri Hazine'den belediye devralacak. Belediye uygun şartlarıyla hak sahiplerine bunları verecek. Tapuyu da hemen verecek. Yani gecekondu niteliğinde tapu tahsis belgesi olan konutlar tapuya dönüştürülecek. 30 yıldan beri devam eden bu çile sona erecek."

Yıldırım, İstanbul genelinde 900 bin civarında hak sahibinin bu statüde olduğunu belirterek, başvuru sürecini şöyle anlattı:

"Önce tapu tahsis belgesiyle müracaat edecek. Hazine'nin yeri olanlar, önce Hazine'den belediyeye geçecek, daha sonra da hak sahibine uygun ödeme koşullarıyla, taksitlerle devri yapılacak. Tapusu teslim edilecek. Taksitler bitmeden değil, tapu hemen teslim edilecek. Bu uygulama bütün ilçelerde başlayacak."

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın mektubuna ilişkin soru üzerine Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

"İstanbul seçimine gidiyoruz. İstanbul'da Diyarbakır'dan fazla Kürt hemşehrimiz yaşıyor. Dolayısıyla başkan adayı olarak Kürt hemşehrilerimden destek istiyorum. Şunu bilmelerini istiyorum: İstanbul'da 15 milyona eşit, adil hizmet yapacağım. Kürt, Türk, Çerkez, göçmen etnik kimlik ayrımı yapmadan hizmet götürmenin gayreti içinde olacağım. PKK ne demiş, HDP ne demiş, bu bizim için önemli değil. Kürt kardeşlerimizi birileriyle ittifak kurmaya zorlayan zihniyet unutulmamalıdır ki geçmişte Kürtlere en büyük zulmü yapan zihniyettir. Bunu da hatırlatmayı vatandaşlık görevi olarak burada ifade ediyorum."

"OYUMUZA DA SANDIĞIN NAMUSUNA DA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, partisi tarafından Kağıthane'de düzenlenen mitingde de vatandaşlara hitap etti.

Seçimin yenilenme gerekçesini anlatan Yıldırım, "Seçim verilen oylarla değil sayılan oylarla kazanılıyor. Oylarımızı sayarken tırtıkladılar. Bizim oylarımızı başkalarının hanesine yazdılar. Biz oyları çaldılar diyoruz. Bozuluyorlar. Çalmadıysanız niye bozuluyorsunuz? 29 bin fark nasıl 13 bine düştü? O zaman bu pazar günü çaldırmak yok. Oyumuza da sandığın namusuna da sahip çıkacağız" diye konuştu.

Seçmenlere yönelik vaatlerini anlatan Yıldırım, "İstanbul'a çok güzel hizmetler, dev projeler geliyor. İSMEK öğretmenleri sizi de unutmadık. Siz de toplu ulaşımdan bedava yararlanacaksınız. Sadece öğrenciler değil abonman kartı olan herkes 205 lira yerine 165 lira abonman ücreti ödeyecek. 40 lira indirim yapıyoruz. Gençler 10 GB internetiniz bizden. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Kağıthane'nin büyükşehirsiz, büyükşehrin Kağıthane'siz olmayacağını dile getiren Yıldırım, "Az laf çok iş, iş ehlinin karar sizin. Eminim ki pazar günü en güzel kararı sizler vereceksiniz. Pazar günü öyle bir sonuç alalım ki bu CHP'lilerin sesi soluğu kesilsin. Bir daha itiraz etmeye mecalleri kalmasın. Destan yazmaya var mısınız?" dedi.

Tapu tahsis belgesi olan vatandaşlarla ilgili vaadini anlatan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"İstanbul'da 2 milyon vatandaşımızın imar barışı müracaatı var. Bunlar içinde gecekondular var. Hazine arazisine yapılmış yapılar var. Hatırlayın yıllar önce rahmetli Özal döneminde bunlara tapu tahsis belgesi verilmiş. Bugün bunlar bir türlü tapuya dönüşmedi. Sebep, bu arsalar Hazine'nin, Milli Emlak'ın bedelleri yüksek, bina sahiplerinin bunları almaya gücü yetmiyor. Bu arsaların tamamını belediyeye devralacağız ve hak sahiplerine uygun şartlarda tapularıyla beraber vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece bu problem de ortadan kalkmış olacak."

"İstanbul'u yönetmek tecrübe, samimiyet ve dürüstlük ister" diyen Yıldırım, "Ayaküstü kırk tane yalan söyleyen İstanbul'u yönetemez" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, konuşmasını Kağıthaneli seçmenden destek isteyerek bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...