Bingöl cezaevinde 5 kişi görevden alındı

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 17 tutuklu ve hükümlü, 1 gün sonra Ortaçanak köyü kırsalında yakalandı, 1 firari ise halen aranıyor. Konuyla ilgili cezaevi müdürü ve 3 müdür yardımcısının yanı sıra 1 başmemurun da cezaevi ile ilişkisi kesildi.

26.09.2013 - 09:49

Bingöl cezaevinde 5 kişi görevden alındı

"PKK'ya üye olmak", "yardım ve yataklık etmek" suçlarından Bingöl M Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 18 kişi dün kazdıkları tünelden firar etti.


Bingöl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin işbirliğiyle yürütülen operasyonda, İnsansız Hava Aracı aracılığıyla da havadan ve karadan arama tarama yapıldı.

Düzenlenen operasyonlara Kobra ve Skorksy helikopterleri de destek verdi.

Firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'si Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalandı. Kayıp olan Ekrem Taş isimli tutuklunun yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Güler, 18 firariden 17'sinin yakalandığını açıkladı.

Güler, "Olayın üzerinden 24 saat geçmeden cezaevi firarilerinden 17'sinin yakalandığını memnuniyetle ifade ediyorum" diye konuştu.

Bütün gece operasyonu takip ettiğini belirten Muammer Güler, "17'si gece tespit edildi. Bir kişinin daha o bölgede olduğunu tahmin ediyoruz. Onun da yakalanmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Hem emniyet hem de jandarma teşkilatımızı, emeği geçen valiler, genel komutan ve genel müdür başta olmak üzere herkesi kutluyorum" dedi.

Firarla ilgili Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının araştırmasının sürdüğünü belirten Bakan Güler, "Çünkü bu basit bir olay değil. Nasıl oldu, bu kadar uzun süre o topraklar nereye götürüldü, hangi işbirlikleri yapıldı? Bununla ilgili elbette Adalet Bakanlığımız titiz inceleme yürütüyor. Biz de Bakanlık olarak dış güvenlikten sorumluyuz. Bizim de incelemelerimiz sürüyor" ifadesini kullandı.

Kaçan Ekrem Taş isimli tutuklu için takibin devam ettiğini kaydeden Güler, yakalama çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Güler, "O bir kişinin ayrı olması ya da operasyon akabinde başka bir yere de kaçmış olması ihtimal. Takibin devam ettiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Bakan Güler, firarilerin silahsız yakalandığını da dile getirdi.

'ATEŞ AÇILADI'
Öte yandan, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, operasyon sırasında firarilere ateş edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

SAYIMDA ORTAYA ÇIKMIŞTI
Bingöl-Muş karayolunun 12’nci kilometresindeki Kaleönü Mahallesi’nde bulunan M Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’nda kalan 18 PKK’lının firar ettiği dün sabahki sayımda ortaya çıktı.

Aralarında örgütün dağ kadrosunda bulunan, güvenlik görevlilerinin şehit edildiği saldırıları yapan ve çatışmalarda yakalananların da yer aldığı 14’ü hükümlü, 4’ü tutuklu 18 PKK’lının sabah koğuşlarında olmadığı tespit edilince geniş çaplı arama yapıldı.

TÜNELİ BİR YILDA KAZMIŞLAR
PKK’lıların tünel kazarken çıkardıkları topraklar ile tünel kazılırken kullanılan kazma ya da kürek de bulunmadığı belirtildi.Bu konuda cezaevi içinde de arama başlatılırken, PKK’lıların tüneli yaklaşık 1 yılda kazdıkları sanılıyor. Firari PKK’lıların cezaevi içinden de yardım alabileceği ihtimali üzerinde duran güvenlik güçleri, bu konuyu da araştırıyor.

PKK’lıların cezaevi dışına çıktıktan sonra bölgede kendilerini bekleyen bazı kişilerin yardım alıp, üzerlerindeki elbiseleri de değiştirmiş olabileceği belirtildi. Firar eden hükümlü ve tutukluların, son dönemlerde kendilerini ziyarete gelen kişilerin de yakın takibe alındığı bildirildi.

KAÇAN PKK'LILARIN İSİMLERİ
Bingöl M Tipi Cezaevi’nden firar eden 18 PKK’lının isimleri şöyle:

Baran Günana (Kars), Selami Kızıl (Mardin), Diren Yaşa (Diyarbakır), Veli Taşkıran (Diyarbakır), Şeref Gülen (Diyarbakır), Ahmet Oyunlu (Diyarbakır), Ramazan Benice (Diyarbakır), Rıdvan İpek (Diyarbakır), Ali Nergis (Diyarbakır), Devrim Kavak (Batman), Diyar Kaydu (Diyarbakır), Ekrem Taş (Bingöl), Hüseyin Barsak (Siirt), İbrahim Engin (Diyarbakır), Emrah Ubiç (Kars), Cemil Doster (Diyarbakır), Osman Kılıç (Bingöl), Ozan Alpkaya (Mardin).

ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, cezavinde dün tünel kazılarak gerçekleştirilen firarla ilgili idari ve adli soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Açıklamada, soruşturmanın selameti açısından, birinci müdürle üç ikinci müdür ve bir başmemurun, Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumundaki görevinden alındığı bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...