Bingöl Üniversitesi Zazaca çalışacak!

YÖK Başkanı Özcan, üniversitenin Zazaca diliyle çalışma yapmak istediğini, kendilerinin de buna olumlu baktığını söyledi.

Anadolu Ajansı 14.07.2010 - 20:37

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Yönetim Kurulu üyeleri Berrak Kurtuluş ve Muhittin Şimşek ile Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz'ı ziyaret etti.

Özcan, burada yaptığı açıklamada, Kürt dilinin bilimsel açıdan incelenmesi ve araştırılmasının YÖK'ün sorumluluğunda olan bir husus olduğunu söyledi.

Özcan, ''Onu da üniversitelerin layıkıyla yapacağını düşünüyoruz. Son zamanlarda Bingöl Üniversitesi'nden talep geldi. Zazaca diliyle ilgili çalışmalar yapmak istediklerini bize söylediler. Bu durum henüz YÖK'e ulaşmadı. Ulaştığı zaman onu da olumlu şekilde değerlendireceğimizi düşünüyorum'' dedi.

Yeni kurulan üniversitelerde lisans programlarına alınacak öğrenci sayısının sınırlı olacağını ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

''Üniversiteler daha çok yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirecekler. Buralardan mezun olan arkadaşlarımız da yeni açılan üniversitelerimizde öğretim görevlisi olarak vazife yapacaklar. Şırnak Üniversitesi'nin de gelişimini yakından takip ediyoruz. Yeni kampüs alanını özellikle çok beğendim. Gayet hakim bir yerde. Kademeli olarak inşa edilirse çok güzel bir kampüs olur. Şırnak 2 yıl içerisinde hem şehir merkezindeki hem de kampüsündeki binalarıyla güzel bir üniversiteye kavuşacaktır.''

Prof. Dr. Özcan, daha sonra üniversitenin akademik ve idari personeliyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıdan sonra Özcan ve beraberindekiler Şırnak'tan ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...