Binlerce kişi Ethem Sarısülük için yürüdü

Kadıköy’de toplanan binlerce kişi Ethem Sarısülük'ü başından vurarak ölümüne neden olduğu için yargılanan polisin serbest bırakılmasını protesto etti.

25.06.2013 - 10:10

Binlerce kişi Ethem Sarısülük için yürüdü

Kadıköy'de toplanan binlerce kişi Ankara'da Ethem Sarısülük'ü başından vurarak ölümüne neden olan polisin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etti.

Saat 22.00 sıralarında Boğa Heykeli önünde toplanan vatandaşlar Yoğurtçu Parkı'na yürüdü.

Eylemciler burada oturarak protesto eylemlerine devam etti. Eylemciler sloganlar atmaya burada da devam etti.

İZMİR'DE GÖZALTILARA TEPKİ
İzmir'de de Gezi Parkı eylemlerine destek ve kentte yapılan operasyonlardaki gözaltılara tepki göstermek için yaklaşık 2 bin kişi yürüyüş gerçekleştirdi.

Saat 20.00'de harekete geçen göstericiler, Konak yönüne doğru trafiğe kapattıkları Cumhuriyet Bulvarı üzerinden önce Gazi Bulvarı'na sonra AK Parti Konak İlçe Teşkilatı'nın bulunduğu Basmane Meydanı'na sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüdü. Meydana gelen protestocuları TOMA araçları ile polis ekipleri karşıladı. Protestocular TOMA araçları önünde oturma eylemi yaptı, bazı göstericilerde insan zinciri oluşturdu. Emniyet yetkilileri ile görüşen göstericilerin basın açıklaması yapma talebi olumlu karşılandı. TOMA araçları ile kapatılan meydan girişi protestoculara açıldı.

YAŞAMINI KAYBEDENLERİN ADLARI OKUNDU
Meydana girip AK Parti binası önüne gelen eylemciler hükümeti, kentte son günlerde yapılan operasyonlardaki gözaltıları ve polis müdahalelerini protesto etti. Gösterilerde hayatını kaybedenlerin hatırasına adları sırasıyla okundu, eyleme katılanlar hep bir ağızdan ölenler için 'Burada' diye bağırdı. Ardından yaklaşık 30 dakika boyunca oturma eyleminde bulunan topluluk, Cumartesi günü saat 19.30'da Gündoğdu Meydanı'nda biraraya gelmek üzere sloganlar eşliğinde meydandan ayrıldı.

Farklı bir güzargahtan yola çıkan göstericiler Doktor Refik Raydam Bulvarı'ndan Şair Eşref Bulvanı'na oradan da Plevne Bulvarı üzerinden yürüyüşün başlangıç noktası olan Gündoğdu'ya geri döndü. Kentte şu ana kadar yapılan protestolarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...