5199 sayılı kanunda yapılacak değişiklikler arasında “uyutma” kelimesinin geçmesi ve sokak hayvanlarının toplanarak Doğal Yaşam Parkları adı verilen bölgelere götürülmesinin söz konusu olması üzerine harekete geçen binlerce kişi Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde eylemler yaptılar.

İstanbul’da Galatasaray meydanında toplanan on binlerce kişi, Taksim’e kadar yürüdü. Protestocuların taşıdığı pankartlar ve atılan sloganlar arasında “Ölüm Yasasına Hayır”, “Katil Meclis İstemiyoruz”, “Yaşam Hakkı Engellenemez”, “Öbür Dünyada Hesap Vereceksiniz”, “Öldürme!”, “Susma, Beni Öldürecekler”, “Susma, Suça Ortak Olma” gibi örnekler dikkat çekiyor.

Yürüyüşün ardından grup adına açıklama yapan Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği (HAYVİST) Başkanı Asude Ustaoğlu, kanunda yapılacak değişikliğin sahipli sahipsiz tüm hayvanları ölüm eşiğine getireceğine dikkat çekti. Ustaoğlu, 2004′te çıkarılan 5199 Sayılı Yasa’nın gereklerini 8 yıldır yerine getirmeyen yerel yönetimlerin bu yasa tasarısı ile aklanacağını söyledi.

Antalya’da da ise yasa değişikliği yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Antalya Hayvan Dostları Derneği, Türkiye Hayvanları Koruma Derneği ve Antalya Veteriner Hekimler Odası tarafından organize edilen yürüyüş, Kazım Özalp Caddesi’nden Attalos Heykeli’ne kadar yapıldı. Veteriner hekimler yürüyüşe beyaz önlükleriyle katılırken, çeşitli kulüplere üye bisikletliler de yürüyüşteki yerini aldı.

Bu yürüyüşlerle eş zamanlı olarak ayrıca İzmir, Bursa, Bodrum, Çanakkale, Eskişehir, Tekirdağ, Samsun, Giresun, Mersin, Aydın ve Denizli de eylemler yapıldı.