Binlerce Suriyeli Türkiye sınırında

Binlerce Suriyeli sığınmacı Türkiye sınırında, binlercesi de hala yollarda. Rusya'nın havadan, Esad’a bağlı güçlerin ise karadan Halep’e yönelik saldırıları yeni bir göç dalgası başlattı. Sadece göç değil, saldırılarda çok sayıda sivil de hayatını kaybetti.

NTV Haber 05.02.2016 - 23:15

Binlerce Suriyeli Türkiye sınırında

Halep bölgesinden kaçan binlerce kişi Türkiye sınırında. Bu yeni dalganın nedeni Şam güçlerinin bu kez havadan Rusya bombardımanı, karadan da Hizbullah ve İran"ın desteği ile son 24 saatte Halep civarında hayli ilerleme sağlaması.

5 yıldır savaşın yaşandığı Suriye'den yeni bir göç dalgası var. Rusya'nın son günlerde Halep bölgesinde yoğunlaşan hava saldırıları, muhaliflerin kontrolündeki birçok bölgeyi yerle bir etmiş durumda. Saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti.

Halep'in kuzeyinde, bombardımandan kaçan binlerce Suriyeli için istikamet Türkiye...

BM'nin verilerine göre 15 bin Suriye’deki yerel kaynaklara göre yaklaşık 50 bin kişi Türkiye sınırına doğru yönelmiş durumda. Öncüpınar sınır kapısına akın eden Suriyeliler yorgun ve öfkeli. Uluslararası toplumun, bombardımana müdahale etmesini istiyorlar.

Suriye ordusunun, Rusya'nın hava desteğiyle birlikte Halep'teki muhalifleri tamamen kuşatmayı ve Azez ile İdlib'e yönelmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...