2006 yılında Arjantin’deki yoksul çocukları hedef alarak marka olan TOMS Shoes (Shoes for Tomorrow- Yarın için ayakkabılar), satın alınan her ayakkabı için bir tane de alanın adına yoksul çocuklara veriliyor.

Hem keyifli bir ayakkabı markası yaratıp, hem de bir hayır işine gönül veren espadriller, Arjantin köylülerinin giydiği Alpargata adlı ayakkabılardan esinlenerek tasarlanmış.

Böyle bir sosyal sorumluluk projesine elini atmış bir ayakkabı markasında, yapımda emeği geçen Arjantinliler insani koşullarda çalıştırılıyor.

Marka yaratıldığından beri 10.000 Arjantinli çocuğun ayağı ayakkabılandırılırken, bu sayıya 50.000 Güney Afrikalı çocuk da eklenmiş. Bundan sonra dünyanın her yerindeki çocuklara da ayakkabı götürmeyi planlıyorlar.

TOMS Shoes’un bir başka güzelliği ise, ayakkabı dağıtım işini şimdi gönüllülerle paylaşması. Frirends of TOMS projesi, markanın kurucusu Blake Mycoskie’nin Arjantin köylerinde geçtiği yollardan geçip, bu ayakkabıları yardım gönüllüsünün elden vermesini kapsıyor. Ayakkabı bırakma (Shoe drop) organizayonu olarak adlandırılan haftalık geziye $1.800 veren ve 18 yaşının üzerinde olan gönüllüler katılabiliyor. Yardım etmenin vicdani hazzını yaşatacak bu organizasyonda kalacak yer, aktiviteler ve yiyecekler verilen fiyatın içinde. Ancak uçak bileti de gönüllüye ait. 

Türkiye’de TOMS Shoes’u, Vakkorama H20, Vakkorama ve V2K Designers mağazalarında bulabilirsiniz.