Bir dönemin sembol markasına veda

İnternet kullanıcılarına kişisel sayfa açma fırsatı veren ilk portallerden olan GeoCities kapandı.

Haberler 27.10.2009 - 14:59

Bir dönemin sembol markasına veda

Kullanıcılara kişisel sayfa açma fırsatı veren ilk sitelerden biri olarak kısa internet tarihine geçen GeoCities ömrünü doldurdu. Siteye erişim bugünden itibaren kapatıldı.

İnternette arama motoru Yahoo'ya bağlı GeoCities, bir zamanlar en popüler üçüncü internet sitesiydi. Ancak ücretsiz kullanıma açık olan bu site, son yıllarda internet kullanıcılarının Facebook ya da MySpace gibi sosyal paylaşım ağlarını tercih etmeye başlamalarıyla gözden düştü.

Yahoo, şirketi 1999 yılında "dotcom patlaması" diye de anılan internet sektörünün zirve yaptığı günlerde üç buçuk milyar ABD dolarından daha fazla harcayarak satın almıştı Yahoo'nun açıklamasına göre, siteye 26 Ekim gecesinden itibaren erişilemeyecek.

Ancak bir çok sayfası arşivlenen siteye kar amacı gütmeyen Internet Archive - internet arşiv projesi üzerinden ulaşılabilecek.

İnternette kamuya açık sayfaları 1996'dan bu yana arşivleyen bu dev dijital kütüphane, tamamen ortadan kalkmadan GeoCities sayfalarını koruma amaçlı özel bir proje başlatmıştı. Internet Archive, Yahoo, sistemi kapatmadan önce, GeoCities'in kullanıcılarından kendi sayfalarının arşivlenip arşivlenmediğini kontrol etmelerini istedi.

Sayfa Yükleniyor...