Bir gen iki çay kaşığı zeka demek

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma zekanın tek bir gene bağlı olduğunu gösterdi.

16.04.2012 - 18:09

Bir gen iki çay kaşığı zeka demek

California Üniversitesi’nde fMRI beyin taramaları ve 20 bin kişinin DNA’sı üzerinde yapılan araştırmada, zeka üzerinde küçük ama bir o kadar önemli olan tek bir gen tespit edildi.


Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, HMGA2 adı verilen gen, IQ’nun 1.29 puan sapmasına neden olabiliyor. Gendeki çeşitliliğin nedeni , DNA zincirince tek bir molekülün farklılaşmasından kaynaklanıyor.

Her ne kadar zeka üzerinde çok büyük bir etkisi bulunmasa da, bilim insanları, HMGA2’de tespit edilen küçük kimyasal bir farklılığın insan zekası üzerinde etki göstermesinin çok önemli bir keşif olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu gen değişikliği, IQ puanını 1.29 puan artırabildiği gibi, ortamala bir beynin hacmini yüzde 0.58 artırabiliyor. Bu da yaklaşık iki çay kaşığı kadar ekstra beyin gücü anlamına geliyor.

Bilim insanları, bu küçük etkinin tespit edilmesinde çok büyük bir veri havuzu kullanıldığına dikkat çekti.  HMGA2, insan zekasının değerlendirilmesinde çok büyük bir yer edinmeyecek olsa da, tek bir gen değişiklinin zihinsel yeteneklerimizde pay sahibi olduğunu ortaya koydu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...