Bir günde 10 şehit

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol güvenliği görevinde bulunan bir askeri aracın mayına çarpması sonucu 9 asker şehit oldu. Hakkari Şemdinli ilçesinde teröristlerin yaptığı saldırıda ise 1 asker şehit oldu.

29.04.2009 - 10:40

Bir günde 10 şehit

Lice ilçesinin kırsal kesiminde Lice Piyade Tugayı'na bağlı bir birliğin geçişi sırasında, yol güvenliği alındı. Yol güvenliğini almak amacıyla yolun iç kısmına hareket eden askeri araç, PKK'lı teröristlerin daha önceden döşediği mayına bastı.

Patlamayla ilk belirlemelere göre 9 asker şehit oldu.  Olay bölgesi Lice'ye yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor. Patlamanın yaşandığı yolun, daha çok askeri birliklerin bulunduğu bir yol olduğu ve askeri erzak ve malzemelerin taşındığı bir yol olduğu belirtiliyor.

Aracın askerlerin içinde bulunduğu sırada daha önceden döşendiği tahmin edilen mayına çartığı belirtiliyor. 

Şehit olan 2'si uzman çavuş, 9 askerin kimlikleri şöyle: ''Uzman Çavuş Salih Akyürek (Yozgat), Onur Görmez (Aydın-Çine), Emrah Polat (Kars-Sarıkamış), Erdal Oral (Kars-Kağızman), Zeynel Direkçi (Gaziantep), İlhami Hardal (Kilis), Murat Çavdar (Trabzon-Maçka), Mehmet Ali Karaduman ve Miktat Beder.

''Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu sabah Diyarbakır bölgesinde Lice-Genç yolu üzerinde yol emniyeti için bir tank ve bir zırhlı personel taşıyıcı görevlendirildi. Bölgeye gelince ilk önce tank aynı yerden geçiyor. Arkasından M113 zırhlı personel taşıyıcı geçerken patlama olayı oluyor. Bunun sonucunda yüreğimizi yakan 9 vatan evladı şehit oldu. 9 personelimizin 2’si uzman, diğerleri normal er durumundaki personeldir.

Zırhlı personel taşıyıcının altında da yaklaşık 4-4,5 cm kalınlığında zırh var. Bu araca bu kadar önemli etki yaptığına göre, detaylı yorum yapmak doğru değil ama çok güçlü bir patlayıcı. Daha sonra bu konuyla ilgili aydınlatıcı bilgi sunacağız. Şu anda Ordu Komutanı da olay mahalline gitti.

Olaya neden olan patlayıcı çok güçlü. Ne olabilir, muhtemelen el yapımı patlayıcı olduğu şekilde. Patlama düzeneği nedir? Tank geçtikten sonra olduğuna göre büyük ihtimal uzaktan kumandalı veya kablolu bir sistem olduğu ihtimali öne çıkıyor. Terörle mücadelede karamsarlığa yer yok. Kesinlikle azim ve kararlığımız azalmaz."

ZIRHLI PERSONEL TAŞIYICILAR
Zırhlı personel taşıyıcılar, piyadeleri taşımak için kullanılıyor. Üretimine 1960 yılında başlandı. Türkiye'nin de içinde bulundugu NATO üyesi ülkelerde kullanılıyor. Piyade birliklerinde genellikle 'cephe taksisi' ya da cephe otobüsü' takma adıyla anılıyorlar. Amfibik özelliğe sahip. Suda yüzebilme özelliği sayesinde istedikleri yerden karaya giriş çıkış yapabilirler. Zırhlı personel taşıyıcıların zırhında genellikle kompozite yapıda çelik veya alüminyum kullanılır. Piyadeyi düşman hafif ateşli silahlarından veya şarapnel parçalarında koruyabilir. Ancak herhangi bir tür tanksavar silahı zırhını kolaylıkla geçer.

ŞEMDİNLİ'DE BİR ŞEHİT
Terör örgütü PKK üyeleri, Şemdinli ilçesi ile Derecik beldesi arasındaki askeri birliğe ateş açtı. Ateş sonucu, 1 asker yaralandı.

Helikopterle Hakkari Devlet Hastanesine kaldırılan asker, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

YOL KENARINA EL BOMBASI
Şırnak'ın Nuh Mahallesi Çakırsöğüt Tugay Komutanlığına giden yol kenarında bulunan el bombası, fünye ile patlatıldı. Nuh Mahallesi Çakırsöğüt Tugay Komutanlığına giden yolun kenarında vatandaşlarca patlamamış bir el bombası bulundu. Vatandaşların durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen Şırnak Emniyet Müdürlüğü ekiplerince çevrede güvenlik önlemi alındı. Güvenlik önlemlerinin ardından bomba uzmanları el bombasını fünye ile imha etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...