Bir günlük yaşamlar

Erginleşerek Sakarya Nehri'nden çıkan birgün sinekleri, Sakarya Köprüsü üzerinde çiftleşme uçuşlarını yaparak toplu şekilde öldü.

Anadolu Ajansı 23.07.2012 - 15:20

Bir günlük yaşamlar

Ömürlerinin yüzde 99'unu larva halinde suda geçiren birgün sinekleri, 1 ile 3 yıl süren erginleşme sürecini tamamlayarak Sakarya Nehri'nden çıktı. Sudan çıkan binlerce sinek, ışığa yönelerek Adapazarı ilçesindeki Sakarya Köprüsü üzerinde toplandı.

Köprü üzerindeki aydınlatma direklerinde bir süre uçuşarak çiftleşen binlerce sinek, toplu şekilde ölerek yolu beyaza bürüdü.

Doğa olayına tanıklık eden Cihat Açıkgöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, sineklerin ölüm dansına anlam veremediklerini belirterek, ''Biz de meraktayız. Her sene acayip şekilde burada toplanıyorlar. 1999 yılından beri bu şekilde devam ediyor. Burada kötü bir koku yapıyorlar. Yollar dolu, aşağıdaki mahallelerimiz de dolu. Adapazarı'na kadar devam ediyor'' dedi.

Taner Kaya ise her yıl aynı olayın yaşandığını ifade ederek, yolda biriken ölü sineklerin kar görüntüsü yarattığını ve yolu kayganlaştırması nedeniyle bazı kazalara yol açtığını söyledi.

Kaya, ölü sineklerin kötü bir koku yaydığını sözlerine ekledi.Doğa olayının birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...