Bir kilosu 18 bin lira

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve kilosu yaklaşık 18 bin liradan alıcı bulan 'safran'ın hasadı başladı.

Haberler 03.11.2012 - 19:09

Bir kilosu 18 bin lira

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve çok çeşitli alanlarda kullanıldığı için ''mucize bitki'' diye adlandırılan safranın hasadı başladı.

Dünyanın en pahalı baharatı olan ve 12 köyde toplam 38 dekarlık alanda üretilen safranın kilosu yaklaşık 18 bin liradan alıcı buluyor.

Ağustos ayında dikimi yapılan ve kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı boyayabilme özelliğine sahip safranın hasadı dolayısıyla Yazı köyde safran yetiştiricisi İrfan Parmak'ın tarlasında tören düzenlendi.

Törende, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, safran hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Gökhan Azcan, törende yaptığı konuşmada, kasım ayında mor renkli ve hoş kokulu çiçekleri açan safran bitkisinin, sabah erken saatlerde güneş tam doğmadan önce toplandığını söyledi.

Safranın üretim sürecinin son derece zahmetli olduğuna işaret eden Azcan, şöyle devam etti:

"Birçok alanda kullanılıyor. Kalitesini ve üretim miktarını artırmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Safranbolu safranı dünyada kendini kanıtlamıştır. Atalarımızdan bize kalan safran üretimini gelecek kuşaklara da aktarmak zorundayız. Çiftçilere safran üretimi yaptıkları için teşekkür ediyorum. Hasat hayırlı olsun.''

Sayfa Yükleniyor...