Bir Neandertal olarak  Ozzy Osbourne

Geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul’da da bir konser veren rock yıldızının soyunun Neandertaller'e dayandığı ortaya çıktı

25.10.2010 - 15:11

Bir Neandertal olarak  Ozzy Osbourne

“Karanlıklar prensi” Ozzy Osbourne, yaşadığı aşırılıklara rağmen halen ayakta olmasını, sahip olduğu insan üstü genlere borçlu olduğunu öne sürüyordu. Şarkıcının DNA’sını inceleyen bilimciler, bu teorinin bir bakıma geçerli olduğunu gösterdiler.

Analizler Ozzy’nin Neandertal soyundan geldiğini ve bunun yanında ünlü kanun kaçağı Jesse James, son Rus çarı 2. Nicholas ve Kral 1. George ile de akrabalık bağının olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak, Vezüv Yanardağı’nın M.S. 79 yılındaki aktivitesi sonucu yok olan İtalya’daki Pompeii halkıyla da bazı gen bağları mevcut.

Bilimciler, evini ziyaret edip Ozzy’den aldıkları kan örneğini, gelişen teknoloji sayesinde  yaklaşık 30.000 lira tutarına kadar düşmüş olan genetik kod ya da genom haritası testi için Amerika New Jersey’de bulunan bir laboratuvara gönderdiler.

Yıllarca bağımlısı olduğu çeşitli ilaçlar ve alkolden kurtulmayı başaran 61 yaşındaki Ozzy, sonucu esprili bir dille karşıladı. “böylesi bir soy geçmişine sahip olmam, karım Sharon ve dünya çapındaki bir çok polis birimini pek de şaşırtmaz sanırım. Eğer Pompeii halkı kullanmış olduğum alkolün yarısını içmiş olsaydı, lavların üzerinden yürüyüp giderlerdi.”

Bilimciler, vücudun alkolü parçalamak için kullandığı geni de incelediler ve ilginç bir sonuca vardılar. Ozzy bu genin sıradışı bir varyantına sahip ki bu da bir ihtimalle, Ozzy’nin günde 4 şişeye varan konyak tüketimi karşısında dayanabilmiş olmasını açıklayabilir.

Neandertaller’in 30.000 yıl kadar önce ortadan kalktıkları biliniyor fakat genlerinin bir bölümü varlığını modern insanda sürdürüyor. Almanya Leipzig’de bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılara göre, bugün yaşayan ve Afrika kökenli olmayan insanların sahip olduğu DNA’nın yüzde 4’ünün izi, köken aldığı tarih öncesi dönemlere değin sürülebiliyor. Enstitü tarafından çeşitli kalıntılar kullanılarak Neandertal gen haritası çıkarılmış ve modern Homo sapiens ile karşılaştırılmış durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...