Adana'da Saydam Caddesi üzerinde toplanan bir grup, içinde çalışan ve müşterilerin bulunduğu bir markete taş ve molotof kokteyleriyle saldırdı.

İlişkili Haberler


Saldırıda marketin camları kırılırken, molotof kokteyli marketin üstünde bulunan evin duvarına isabet etti.

Atılan taşlardan biri de, evdeki pencerenin camını kırarak içeri girdi. Saldırıda şans eseri yaralanan olmadı.

Aynı cadde üzerinde saldırıya uğrayan marketin yaklaşık 200 metre ilerisindeki bir başka market de, bir grup tarafından taşlandı. Saldırıda marketin giriş kapısındaki camlar kırıldı. Polis olaylarla ilgili 1 kişiyi gözaltına aldı.

Denizli Mahallesi'nde toplanan bir grup eylemci de ateş yakarak PKK lehine çeşitli sloganlar attı.

Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan grup, Çevik Kuvvet polisinin müdahalesi sonucu ara sokaklara kaçtı.

YEDİ KİLOMETRE YÜRÜDÜLER
Kutlamaların Van’daki adresi kaleninin arkasındaki Kültür Park oldu. Kutlamalara katılanlar yakılan ateşin etrafında halay çektiler.

Etkinlikte BDP Van Milletvekilleri Özdal Üçer, Fatma Kurtulan ile Belediye Başkanı Bekir Kaya, kutlamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, grupların seslendirdiği türküler eşliğinde halay çekti. Etkinlikte sık sık terör örgütü ve elebaşı lehine slogan atıldı.

Etkinliğin ardından bir grup, kent merkezinde kurulan çadıra kadar yürüdü. Yaklaşık 7 kilometre yürüdükten sonra çadıra ulaşan grup, burada yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız dağıldı.

GEYLANİ: ÖCALAN’IN ÇABASI BARIŞ İÇİN
Nevruzu kutlamak isteyenler Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki eski stadyumda buluştu.

Bir konuşma yapan BDP Hakkari Miletvekili Hamit Geylani, “Bu savaş 30 yıl önce kimler arasında başlamışsa çözüm de onlar arasında yapılır. Öcalan'ın bütün açıklamaları Türkiye'nin özgürleşmesi ve barışı içindir. Yazdığı yol haritasının dikkate alınması gerekir” dedi.

YABANCILARDAN KCK PANKARTI
Yüksekova’daki kutlamaları bazı yabancı gözlemciler de izledi. Yabancı katılımcıların sarı-kırmızı-yeşil renkli bezler taktıkları görüldü.

Yabancıların KCK tutuklamaları için açtığı, üzerinde Türkçe, Kürtçe, italyanca ve İngilizce “Hepsi serbest bırakılsın” yazan pankart da dikkat çekti.

İtalya'dan gelen heyet adına konuşan Antonıo Olivieri’nin İtalyanca yaptığı konuşma Türkçe’ye tercüme edildi.

Tutuklananların masum olduğunu savunan Olivıeri, “Şehitlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Süren savaşa artık yeter diyoruz. Bu katliamlar, bu işkenceler bitsin” diye konuştu.

POLİSTEN ÇOCUKLARA HEDİYE
Adıyaman'daki nevruz kutlamalarında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölen Müslüm Doğan'ın posteriyle alana girmek isteyen grupla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis postere el koydu, gruptakiler alana girdi.

Kutlamaya katılanlar, yaktıkları Nevruz ateşinin üzerinden atladılar, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiler.

Kutlama alanına ulaşımı sağlayan caddede, polisler çocuklara plastik top ve çikolata dağıttı. Topları alınca kutlama alanı yerine yakındaki parka giden çocuklar, polislerle maç yaptı. Polisler ve çocuklar maçın ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan, Şırnak kırsalında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 3 PKK'lı için Mardin'in Nusaybin ilçesinde esnaf kepenklerini açmadı.

REKTÖRLER HALAYDA
Üniversitelerde düzenlenen etkinliklerle Nevruz Bayramı kutlandı. Kutlamalar kapsamında Çukurova Üniversitesi Rektörü Alper Akınoğlu ve Şırnak Üniversitesi Rektörü Ali Akmaz öğrencilerle halay çekti.

Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Fahrettin Korkmaz ile Rektör Yardımcısı Samih Diyarbakır, yumurta tokuşturdu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Mehmet Fatih Karaaslan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Timur Kırgız Nevruz ateşi yaktı.

HORON DA ÇEKİLDİ
Muğla'da Muğla Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte, öğrenciler ateş yaktı ve halay çekip, horon oynadı.

ÜNİVERSİTEDE KAVGA
İnönü Üniversitesi'nde nevruz kutlamasının ardından bugün, saat 15.00 sıralarıda Fen Edebiyat Fakültesi önünde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

Kavgada ilk belirlemelere göre 4 öğrenci yaralandı.