'Bir öğünü aç geçirmelerini istemeyiz'

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bugün, Bolu’da, KCK tutuklamaları nedeniyle açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret etti. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımızın 1 öğünü aç geçirmesini dahi istemeyiz" dedi.

Haberler - NTV Haber 01.11.2012 - 09:28

'Bir öğünü aç geçirmelerini istemeyiz'

KCK tutuklamaları nedeniyle bazı cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri, son günlerde siyasetin ve sokağın sıcak konusu.

Bugün 51. gününe giren, destek amaçlı gösterilerin polis müdahalesiyle bastırıldığı, Başbakan’ın ‘şov amaçlı’ dediği açlık grevleri, bugün Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından incelendi.

Bolu F Tipi ve Kapalı Cezaevi'ne giden AK Parti, CHP ve BDP'li vekillerden oluşan heyet, açlık grevi yapan 25 tutuklu ve hükümlü ile görüştü.

5 saat süren ziyaret sırasında vekiller, grevdekilerin sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı ve cezaevi şartlarını inceledi. Ziyaret sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

Komisyon cezaevinden önce valiliği ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Bırakın aylarca aç kalmayı, bir öğünü dahi aç geçirmelerini arzu etmeyiz. Eylemin bitirilmesi için bir katkımız olacaksa bundan memnuniyet duyarız" diye konuştu.

Üstün şöyle devam etti: "Biz kesinlikle hem cezaevinde hem dışarıda insanlarımızın böyle bir eylem içinde olmalarını arzu etmeyiz, sorunun çözümünün başka yöntemlerle konuşarak demokratik ortamlarda çözülmesini azu ediyoruz."

"ŞOV AMAÇLI"
Konu, son günlerde siyasetin de sıcak gündem maddelerinden biri durumunda.

Almanya’da bulunan Başbakan Erdoğan’a dün grevler sorulmuş, Erdoğan da, "Açlık grevi yok şov var" demişti. Sözü, BDP’lilerin geçen temmuz ayında Mardin’de yedikleri bir yemeğe getiren getiren Erdoğan’a tepki gecikmemiş, BDP’li Gültan Kışanak, "Bu fotoğraf üzerinde 50'nci güne dayanan açlık grevlerinin üstünü örtmek vicdansızlıktır" ifadesini kullanmıştı.

Bu arada Erdoğan’ın ‘açlık grevi’ yok sözlerinden kısa süre sonra Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in grevdeki mahkumların sayısını vermesi kafaları karıştırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...