Bildiğiniz her şeyi unutun... Camelot’un hikayesini hiç böyle izlemediniz...

CNBC-e’nin yeni dizisi 'Camelot', Kral Arthur efsanesinin literatürde yer alan en ünlü roman serisi olan Le Morte D’Arthur’u kaynak alarak yazılmış. Dizi, her Pazar 20:00’de yeni bölümleriyle ekrana geliyor.

Sör Thomay Malory, sekiz kitaptan oluşan bu seride geçen hikayeleri kendisinden önce yazılan Fransızca ve eski İngilizce kaynaklardan toplayıp, çevirerek derlemiş. 1475’te basılan romanlar anında popüler olmuş, yeni baskıları günümüze kadar yapılmış. Ancak bu romanlar hakkında esas tartışmalara neden olan mevzu içerikleri değil, yazarı Sör Thomas Malory’dir.

Asil bir aileye doğan ve gençliğinde profesyonel bir asker olmak üzere eğitilen Malory, sonrasında politikaya atılmış ve Parlamento’da seçilmiştir. Hakkında çıkan ispatlanamamış birkaç suçlama dışında saygı duyulan bir kişiliktir. Ancak sonrasında üst üste gelen dolandırma, saldırı ve tecavüz suçlamalarıyla tüm saygınlığını yitirir ve mahkum edilir. 1450’lerin başında hapisteyken başladığı roman serisini 1470’te tamamladı. Malory bu süre zarfında arada hapisten çıksa da yeni suçlamalarla tekrar tutuklandı. Edebiyatçılar bu kadar dürüst, erdemli bir karakteri kaleme alan Malory’nin bir asilzadeden ziyade aslında azılı bir suçlu olduğuna kanaat getirmiş durumda.

Camelot’un kahramanları
Arthur efsanesini daha önce izlediğimizden farklı bir şekilde ekrana yansıtan “Camelot”un ana karakterleri, özellikle Merlin’dekilerden değişik hikayelere sahip.

Arthur (Jamie Campbell Bower)
Uther’in gizlice bir köylü gibi yetiştirilen oğlu ve varisi genç Arthur, her şeyden habersiz, ailesiyle dertsiz tasasız bir hayat sürerken tahtın tek erkek varisi olduğunu öğrenir. Kralın zamansız ölümünün ardından, kaos tüm Britanya’yı sarar. Arthur, savaşla bölünmüş bir krallığı bir araya getirmek için Merlin tarafından göreve çağrılır. Merlin’den aldığı eğitim, umutsuzluk, açgözlülük ve zorbalıkla yozlaştığını gördüğü topraklarda onu özgürlüğe, adalete ve umuda dayalı bir krallık kurma konusunda ilham verir. Sıradan bir adam olan Arthur artık, omuzlarında yeni bir dünya kurma amacını taşıyan ve inandıkları uğruna amansız mücadeleler vermeye hazırlanan bir yetişkindir.

Son derece ukala, dikbaşlı ve hayatı boyunca Camelot’un gelecekteki kralı olmak için yetiştirilen, yetenekli bir dövüşçü.

Merlin (Joseph Fıennes)
Camelot efsanesinin yaratıcısı ve muhafızı olan Merlin büyük bir büyücüdür. Arthur’un vereceği mücadeledeki en büyük müttefiği olan Merlin, Arthur’un kendine inandığından çok daha fazla ona ve yapabileceklerine inanıyor. Kralının başına gelebilecek kötülükleri ve ona karşı olan tehditleri herkesten önce görebiliyor. Fakat Merlin’in de güçlerinin karanlık doğasıyla mücadele etmesi ve yeni Camelot’u yükseltmek için onları doğru kullanması gerekiyor.

Merlin’deki Merlin ise genç ve acemi bir büyücü. Güçlerini saklamak zorunda kalan Merlin, Arthur’un hizmetçisi ve arkadaşı.

Guinevere (Tamsin Egerton)
Temiz kalpli Guinevere, saf ve masum olabilir ama onun sağlam duruşu ve tutkusu kral olma yolunda ilerleyen Arthur için büyük destek kaynağı, hatta ilerlediği karanlık yolun ışığı. Arthur’un en sadık şövalyelerinden Leontes’le nişanlı olan Guinevere ve Arthur arasındaki çekim gözden kaçırılacak gibi değil.

Merlin’deki Guinevere ise Morgana’nın sadık hizmetkarı Guinevere, Arthur ile yasak platonik bir aşk yaşamakta.

The Tudors’ın yaratıcısı Michael Hirst, Kral Arthur efsanesini daha önce hiç görülmemiş bir versiyonuyla ekrana taşıdı. Yetişkinler için Merlin olarak tanımlanabilecek “Camelot”, ABD yayınından bir hafta sonra CNBC-e’de her Pazar 20:00’de.