Başbakan Davutoğlu: Bir süre Suriye'de kaldıkları belirlendi

Ankara'daki terör saldırısına ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Hem DEAŞ hem PKK'nın etkin rol oynama ihtimali yüksek" dedi. Davutoğlu, Reuters'a yaptığı açıklamada ise şüphelilerin bir süre Suriye'de kaldığının tespit edildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 14.10.2015 - 17:06

Başbakan Davutoğlu: Bir süre Suriye'de kaldıkları belirlendi

Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren zanlıların bir süre Suriye'de kaldığı tespit edildi.

Açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan geldi. Reuters'a konuşan Davutoğlu saldırıya yönelik soruşturma hakkında bilgi verdi.

Saldırıyla ilgili IŞİD ve PKK bağlantısının incelendiğini kaydeden Davutoğlu, şüphelilerin aylarca Suriye'de kaldıkları yönünde bilgiye sahip olduklarını bildirdi.

Ahmet Davutoğlu, IŞİD, PKK VE DHKP-C'nin Türkiye'deki eylemlerinin temmuz ayından bu yana arttığına da dikkat çekti.

"PKK VE DHKP-C militanlarının Kuzey Irak'ta canlı bomba olmak üzere eğitilip Türkiye'ye gönderildiklerine dair elimizde istihbarat var" diyen Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Rusya'nın operasyonlarının ardından artan Suriye kaynaklı risklere karşı kendini koruma hakkı bulunduğunu da vurguladı.

"ÖNEMLİ BULGULARA ULAŞILDI"

Başbakan'ın, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısınında da açıklamaları oldu.

Saldırganların ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılarak adalete teslim edileceğini söyleyen Davutoğlu, "Görünen saldırganların ötesinde de örgüt bağlantılarını da araştırıyoruz. Çalışmalarımızı ona göre sürdüreceğiz. Saldırganların DNA testleri konusunda önemli bulgulara ulaşıldı" dedi.

Bir saldırganla ilgili detaylı araştırmanın da devam ettiğini kaydeden Başbakan, şöyle devam etti:

"Ayrıca saldırıyla ilgili başka irtibatlar konusunda soruşturma derinleştiriliyor. Kim ne bağlantı üzerinden gerçekleştirmiş olursa olsun, saldırıyı yapanları, destek verenleri ortaya çıkartıp adalete teslim edeceğiz. İdare soruşturmada da bazı ön araştırmalar yapıldı."

"ZAAF İDDİALARI İNCELENİYOR"

Saldırıda güvenlik zaafı olduğu iddialarına da değinen Davutoğlu, "Olayın gelişim seyri içinde herhangi bir idari anlamda zaaf söz konusu olmuşsa, bu da detaylı olarak inceleniyor" ifadesini kullandı ve şunları söyledi: 

"Bu çerçevede de soruşturmanın selameti bağlamında, Ankara Emniyet Müdürü, Ankara İstihbarat Şube Müdürü ve Ankara Güvenlik Şube Müdürü dün gece itibarıyla açığa alınmıştır. Türkiye bir demokratik hukuk devletidir ve demokratik hukuk devleti kuralları içinde hem hukuki hem idari soruşturma yürütülecektir."

"DEAŞ-PKK İHTİMALİ YÜKSEK"

"Türkiye'nin 20 Temmuz'dan itibaren DEAŞ, PKK ve DHKPC'nin sistematik saldırısıyla karşı karşıya olduğunu" söyleyen Davutoğlu, Ankara'daki saldırıya ilişkin de "Hem DEAŞ hem PKK'nın etkin rol oynama ihtimali yüksek" dedi.

Davutoğlu, "Bu saldırının soruşturmasını derinleştirdikçe, özellikle Twitter hesapları ve verilen bazı IP adreslerinden hareketle ulaştığımız sonuçlarla da görüyoruz ki bu saldırılarda hem DAEŞ hem PKK, etkin rol oynama ihtimalleri yüksek olan örgütler" diye konuştu.

"ABD'NİN SİLAH YARDIMI MAZUR GÖRÜLEMEZ"

PYD'nin PKK'nın uzantısı olduğunu belirten Başbakan, bu bağlamda ABD'nin PYD'ye yaptığı silah yardımının da mazur görülemeyeceğini söyledi.

"Hiçbir terör örgütüne müsamaha edilmeyeceğini" kaydeden Davutoğlu, şunları dile getirdi:

"PKK ile PYD arasındaki organik bağ mağlumdur. Nasıl ABD El-Kaide ile mücadele etmişse Türkiye de terör örgütüyle mücadele edecektir. Nasıl müttefik ülkeler, El Kaide ile irtibatlı gruplara silah yardımını mazur görmezse Türkiye de PKK ile irtibatlı gruplara silahlı yardımını kesinlikle mazur görmez, kesinlikle bu konuda herhangi bir müsamahaya izin vermez.

Nasıl Amerika Birleşik Devletleri'nin iyi niyetle Irak ordusuna verdiği silahlar daha sonra DAEŞ'in eline geçmiş ve DAEŞ tarafından bugün hepimize karşı kullanılıyorsa bugün PYD'ye verilen silahların da yarın PKK'nın eline geçerek Türkiye'ye karşı kullanılmayacağının garantisini kimse veremez."

"KOMŞU DENEN ÜLKELERİN..."

Teröre karşı işbirliğinin önemine de dikkat çeken Başbakan, "Terör bir insanlık suçudur ve teröre karşı bütün ülkelerin, özellikle de 'komşu' denen ülkelerin iş birliği, en önemli önlem niteliği taşımaktadır" dedi.

Davutoğlu, kriz nedeniyle ortaya çıkan mülteci sorunun artık Avrupa'nın da sorunu haline geldiğini belirterek şöyle devam etti:

"Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında, göç sadece yakın komşu ülkelerin değil Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş buluyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerdir."

Sayfa Yükleniyor...