Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete eleştiri

Tekirdağ'daki mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partilerini Kandil ve Pensilvanya ile işbirliği yapmakla suçladı. Erdoğan'ın muhalefete bir diğer eleştirisi ise asgari ücret ile ilgili seçim vaatleri oldu.

Haberler - ntv.com.tr 05.05.2015 - 17:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ'daki toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Lafla peynir gemisi yürümüyor. Edirne'ye ulaşacak hızlı tren hattının alt yapı çalışmaları yapılıyor. Köprüyle Çanakkale geçişi yapılacak, onun da çalışmaları sürüyor. 

Pek çok alanı kapsayan, Ergene'yi tertemiz hale getirecek proje uygulanmaya başladı. Biz hizmet için yola çıktık. Önümüzde 2023 hedefi var. Milli gelirimizi 2002 yılı sonunda göreve geldiğimizde 230 milyar dolardan 830 milyar dolara çıkardık. Bu rakamı 2 trilyon dolara yükseltmeyi düşünüyoruz. İnşallah bu hedefe de ulaşacağız.

"TARAFSIZ OLMAYACAĞIM DEMİŞTİM"

7 Haziran seçimlerine hazırlanıyor. Tüm partiler vaatlerini açıklıyor. Cumhurbaşkanı olarak hepsini yakından takip ediyorum. Cumhurbaşkanı seçilirken milletime verdiğim bir söz vardı. Tarafsız bir cumhurbaşkanı olmayacağım demiştim. 

Ben daima milletimin tarafında olacağım demiştim. Milletimin tarafında bir cumhurbaşkanı olarak tüm gelişmelere bu yaklaşımla, bu değerlendirmeyle şöyle bir bakıyorum. Dikkatimi çeken bazı hususlar var. Birincisi, muhalefet partilerinin çoğunun benzer vaatler, benzer projeler ifade etmeleri. Anladığım kadarıyla 10 Ağustos'ta yaptıkları ittifakın etkisinden hala çıkamamışlar. Biliyorsunuz karşıma 14 parti koalisyonuyla çıkmışlardı. Aslında milletimiz onlara orada gayet güzel bir ders verdi. Anlaşılan mesajı da alamadılar, dersi de. Şimdi eski Türkiye koalisyonunu kurmaya çalışıyorlar.

Sağlıkta büyük adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Özgürlüklerin ülkesi olan bir Türkiye'yi inşa etme gayretindeyiz. 

"OYLARI ASGARİ ÜCRET 5 BİN DİYEN ALACAK"

Ben partilerin vaatlerinde, projelerinde Türkiye'nin işte tüm bu kazanımlarının üzerine ne koyacaklarını görmek istiyorum. Bakın şimdi asgari ücrette bir açık arttırma başladı. Birisi bakıyorsunuz iktidar hesabı yapmış 'bin' diyor, öbürü 'bin 400' diyor, birisi çıkmış 'bin 500', birisi çıkmış 'bin 800', birisi de diyor ki '5 bin'. Herhalde oyları 'asgari ücret 5 bin' diyen alacaktır. Değerli kardeşlerim siyaset dürüstlük ister.

Asgari ücret, devletin bir koruma, bir çerçeve anlaşmasıdır. Yani siz o belirlenen asgari ücretin altında işçi çalıştıramazsınız, bu demektir ve o asgari ücret üzerinden bütün SGK primlerini, vesairesini oradan ödersiniz. Bunun ucu açıktır, ister bunu bin 500 yaparsın, 2 bin, 5 bin ne yaparsan yap ama onun altına inemezsin. Bu bir koruma rakamıdır. Değerli kardeşlerim, bu bakımdan asgari ücreti bu şekilde belirlerken bir de bunun getirisi, götürüsü vardır. Siz asgari ücreti kalkar da böyle bin 500, 2 bin bu şekilde ortaya koymaya yönelirseniz bir de istihdamda bu ne getirir, ne götürür bunu düşünmek zorundasın. Siz bunu bu şekilde yükselteceğim derseniz istihdamda etkileri olur. 

"BİR YANDA PENSİLVANYA BİR YANDA KANDİL"

Eski Türkiye koalisyonunun önünde ana muhalefet var, arkasında da iki tane örgüt. Biri bölücü örgüt, ötekisi paralel örgüt. Aralarında iş bölümü yapmışlar. Biri batıdaki, güneydeki vatandaşlarımızı hayat biçimleri üzerinden istismar ediyor, oylarına ipotek koymaya çalışıyor, öteki de doğudaki, güneydoğudaki vatandaşlarımızı tehditle, baskıyla, sindirmeyle kendine oy vermeye zorluyor. Paralel örgüt de bunlara hem akıl hocalığı yapıyor hem de lojistik destek sağlıyor. Bir yanda Pensilvanya, bir yanda Kandil, maalesef önlerinde de ana muhalefet.

İmam hatiplerin orta kısmını tekrar kapatmak istiyorlar. Kayseri'de sıkıştı 'böyle demedim' dedi. Biz seni tanıyoruz, akşam başka gündüz başka konuşursun.

Siirt, Mardin, Diyarbakır, Batman ziyaretlerimde herhalde Kandil'den talimat almışlar, önce geleceğiz dediler ama gelmediler. Terör örgütünün uzantısı parti, Diyanet'i kapatacağız diyor. 'Biz burada olduğumuz sürece başkan olamayacaksın' diyorlar. 

Ana muhalefetin başındaki zat, kaynak nerede deyince 'saray' diyor. saray oldu bitti, sen şimdi her yıl bu sarayları nereden bulacaksın. Böyle saçmalık olur mu? Biz yatırım yapıyoruz. Aslan yattığı yerden belli olur, bunu böyle bilin. Bunlar şahsa değil, bugün Erdoğan var yarın başkası olur. Bizler faniyiz, kalıcı olan sadece Allah'tır. 

"SEN İSTİSMAR YAPARSIN BİZ YAŞARIZ"

Bir tanesi bizim Kabemiz Taksim'dir diyor. Terör örgütünün arkasında olduğu parti diyor. Şimdi çıkmış Sayın Kılıçdaroğlu, benim Kuran-ı Kerim'i istismar ettiğimi söylüyor. Diyanet, Kürtçe meal yayınladı, ben de Güneydoğu'da bunu gösterdim, buna istismar diyor.  Önce istismar kelimesinin anlamını öğren. İstismar yaşamadığınız halde bir şeyi yaşar gibi görünmektir. ben Kuran'la büyüdüm, Kuran'la bugüne geldim ve Kuran'la yaşıyorum. Kuran üzerinde telaşa girmeye gerek yok. Sen de gel sahip çık. İstismarını yaparsan sen yaparsın, biz yaşarız.  

"YOLDAŞ OLDULAR"

Bekara karı boşamak kolay misali herkes bol keseden atıyor. Türkiye'yi eski günlerine döndürmek için ittifak kurmuşlar. Bir projeleri yok, yerine bolca hakaretleri var. Daha önceden yolda birbirlerini görseler selam vermezlerdi şimdi yoldaş oldular. "

Sayfa Yükleniyor...