Bir yangın iki soru

İstanbul'un asırlık simgesi Haydarpaşa Tren Garı'nda çıkan yangın sonrası, binada onarım var ise bunun kaçak onarım olduğu ve neden itfaiye helikopteri kullanılmadığı açıklamaları geldi.

28.11.2010 - 20:17

Bir yangın iki soru

Tarihi Haydapaşa Tren Garı'nda saat 15.30 sularında çıkan yangın, akşam saatlerinde söndürüldü.


Çatı katındaki çalışmaların neden olduğu iddia edilen yangının çıkış nedeni henüz netleşmezken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'ten gelen açıklamalar, akıllarda soru işaretleri yarattı.

Başkan Selami Öztürk, binada onarım var ise belediyeden izin alınmadığı için bunun kaçak onarım olduğunu belirtirken, Berhan Şimşek de neden yangın helikopteri kullanılmadığını sordu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa Tren Garı'nda belediyenin denetiminde bir onarım olmadığını belirterek, ''Eğer yangın onarım yapılan yerde çıktıysa kaçak çalışma var demektir'' dedi.

Öztürk gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi binaları onarmak için her ilçede KUDEP adı verilen birimler olduğunu, bu birimlerin onarım ruhsatı verdiğini ve yapılan çalışmaları denetlediğini belirterek şunları söyledi:

''Burasıyla ilgili belediyemiz tarafından verilmiş bir onarım ruhsatı söz konusu değil. Başvuru var. Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulundan onay alınmış. Daha sonra ödenek yokluğundan bizden ruhsat alınmamış. Belediyenin denetiminde yapılan bir onarım yok. Eğer yangın onarım yapılan yerde çıktıysa kaçak bir çalışma var demektir."

YANGIN HELİKOPTERİ
Yangının ardından olay yerine giderek inceleme yapan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de, ''...Burada sorulması gereken şu, sanırım 3 gün önce, Sayın Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanlığı'na getirildi. Acaba İstanbul'da bir itfaiye helikopteri var mı? Böyle bir binada çıkan yangının iptidai bir şekilde söndürülmesi mümkün olabilir mi?

İtfaiyeci değilim ama bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar bu söndürmenin, itfaiye helikopteriyle havadan yapılması gerektiğini söylüyor. 2010 Kültür Başkenti İstanbul, 16 yıldır Recep Tayyip Erdoğan'ın anlayışıyla yönetiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi 18 milyar lira. Bir itfaiye helikopteri alacak kadar bütçesi yok mu? Allah'a havale edilmiş bir ülke, bir İstanbul yönetimi olabilir mi? Bu ne acıdır'' şeklinde konuştu.

HELİKOPTER VALİ'YE SORULDU
Bu konu İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya da soruldu.

Bir gazetecinin yangına havadan müdahale edilmediği yönünde şikayetler var'' ifadesi üzerine de Mutlu şunları söyledi:

''Havadan müdahalenin yararları, zararları ilk andan itibaren değerlendirildi. Orman Genel Müdürlüğümüz ve Türk Hava Kurumumuzla bu konularda irtibata da geçildi. İhtiyaç olduğu takdirde takviye almak üzere Türk Hava Kurumumuzun Ankara'daki 2 uçağı da Sabiha Gökçen'e büyük ihtimalle transfer edildi. Bu tür tarihi binalara müdahale tekniği itibariyle, bunlar önemli çalışmalardır. Doğru olan neyse onu yapmıştır arkadaşlarımız.''

Vali Mutlu, ''177 hattını arayan bazı vatandaşlar, 'helikopterimiz yok' dendiğini söylüyorlar. Ne diyeceksiniz?'' şeklindeki soruya ise, ''Türk Hava Kurumumuzun bu konuyla ilgili elinde imkanları var. Bunlar da Türkiye'nin her yerine her zaman müdahale edebilecek niteliktedir. Bu kurumda olmaması, öbüründe olması bunlar çok önemli değil. Önemli olan, müdahale etme noktasında herhangi bir eksiğimizin olup olmadığıdır'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...