Birol: Türkiye'nin petrolde üç riski var

IEA Başekonomisti Birol, petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye için üç risk yarattığını söyledi. Birol, riskleri ithalatın etkilenmesi, enflasyonist baskı ve doğalgaz-elektrik fiyatlarının tetiklenmesi olarak sıraladı.

25.03.2011 - 14:58

Birol: Türkiye'nin petrolde üç riski var

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan gelişmeler sonrasında petrol fiyatlarında artış görüldü.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolü 115, ABD ham petrolü de 105 dolar civarında seyrediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarının Türkiye'ye etkisini CNBC-e'de değerlendirdi.

Birol şunları söyledi: "Türkiye açısından 3+1 diyebileceğim risk düşünüyorum. Petrol fiyatlarının artması direkt olarak ithalat rakamlarını negatif etkileyecek. İkincisi enflasyon üzerinde baskı yaratacak. Üçüncüsü Türkiye çok fazla doğalgaz ithal ettiği için ve doğalgaz fiyatları petrol fiyatlarına endeksli olduğu için bir zaman sonra doğalgaz fiyatları artacak bu da elektrik fiyatlarına baskı yapacak. Bu üç risk ekonomiyi olumsuz olarak etkileyecek. Ortadoğu'daki olaylara bakarsak, Türkiye'nin bu ülkelerle ticari ilişkisi var. Riskli bir durum olursa ticari ilişkisi de ciddi olarak etkilenebilir."

Birol, petrol fiyatlarının yılın başında 92 dolar civarındayken dünya ekonomisinin  toparlanması açısından tehlikeli bölgeye girmek üzere olduğu yönünde yaptığı açıklamayı hatırlatarak, "Artık petrol fiyatları  dünya ekonomisinin toparlanmasını etkilemesi bakımından tehlikeli bölgeye girmiştir" dedi.

FATURA 50 MİLYAR DOLARI AŞACAK
Petrol fiyatlarına yönelik bir açıklama da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldi.

Şimşek, petrol fiyatlarının mevcut seviyelerde devam etmesi durumunda Türkiye'nin bu yıl ödeyeceği enerji faturasının 50 milyar doları aşacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...