"Bisiklet kullanımı ödüllendirilmeli"

Pedal Sesi Bisiklet Topluluğu, deniz otobüslerinde bisiklete ücret alınmaması için bir kampanya başlattı.

Haberler 22.07.2010 - 09:38

"Bisiklet kullanımı ödüllendirilmeli"

Kampanyanın amacını şöyle açıklıyorlar: "Pedal Sesi Bisiklet Topluluğu olarak, deniz otobüslerinde bisikletin ücretsiz olması için bir imza, basın ve iletişim kampanyası başlattık. Deniz otobüsünü hiç kullanmayabilirsiniz, hatta deniz kıyısında yaşamıyor bile olabilirsiniz. Ama bu kampanya, dünyadaki tek sürdürülebilir ulaşım aracı olan bisikletin bir ulaşım aracı olması kampanyasının bir parçasıdır. Bisiklet, var olan ulaşım sistemine entegre edilmediği sürece, bisikletle ulaşım mümkün olmayacak. Bisiklet kullanımının cezalandırılması değil, ödülledirilmesi gerekiyor."

İmza kampanyasının metni ise şöyle;

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi'ne,

Bisiklet dünyadaki tek sürdürülebilir ulaşım aracıdır, aynı zamanda insan ve çevre sağlığı için son derece faydalıdır. Şehirlerdeki ses ve hava kirliliğini azaltır, trafiği olumlu yönde etkiler ve küresel ısınmayla mücadelede etkilidir. Aynı zamanda ülkenin petrol bağımlılığını azaltarak ekonomiye katkıda bulunur.

Bisikletin yaygınlaşabilmesi için, bisikletin var olan ulaşım sistemine entegre edilmesi gerekmektedir. İDO'nun sürdürülebilir ulaşımı desteklemesini ve Deniz otobüslerinde bisiklete alınan 3 TL'lik ücretin artık alınmamasını talep ve rica ediyoruz. Deniz otobüslerinde aynı kilo ve boyda bavullara ücret alınmazken, çevre ve insan dostu bisiklet için ücret talep edilmesi İDO'nun "doğa ve insan dostu" söylemiyle ters düşmektedir.

Biz Pedal Sesi Bisiklet Topluluğu olarak, 8 Temmuz 2010 tarihinden itibaren deniz otobüslerinde bisiklete ekstra ücret alınmaması için bir imza, basın ve iletişim kampanyası başlatıyoruz. Dilekçemiz ve toplanan imzalar tarafınızla birlikte Ulaştırma ve İskan Bakanlığı'na da iletilecektir.

Sayfa Yükleniyor...