Bismil'de göstericilere ateş açıldı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde izinsiz gösteri sırasında çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Öte yandan Diyarbakır'da göstericiler polisin müdahalesine iş makineleriyle cevap verdi.

20.04.2011 - 16:07

Eski BDP Lideri Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmesini iptal etmesine yol açan olay Bismil'de yaşandı.

Edinilen bilgiye göre, Şentepe Mahallesi'nde bağımsız milletvekili adaylıklarının YSK tarafından iptalini protesto etmek için toplanan bir grup, yasa dışı slogan atarak, yürüyüşe geçti. Polisin uyarısına rağmen yürüyüşe devam eden gruptan bazı kişiler, güvenlik güçlerine taş ve motolofkokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine güvenlik güçleri gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti.

Olayda ilk bilgilere göre, İbrahim Oruç (26), Gültekin Kuşlu (26) ve Abdulkerim Gümüş (17) yaralandı. Yaralılar Bismil Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır'daki hastanelere sevk edildi. Yaralılardan İbrahim Oruç yolda hayatını kaybetti.

BDP'liler İbrahim Oruç'un 'polis kurşunu ile öldüğünü' söylüyorlar. Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı'yla görüşmeye bu olaylardan dolayı gidemediğini açıklamıştı.

Yaralı Gültekin Kuşlu (26) Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, diğer yaralı Abdulkerim Gümüş (17) ise Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

İŞ MAKİNELERİYLE...
Öte yandan, Diyarbakır'da YSK'nın veto kararını protesto etmek isteyen göstericiler polisle çatıştı. Ancak bu kez göstericiler farklı bir araçla saldırdı. BDP binası önüne getirilen belediyelere ait iş makineleri polisin üzerine sürülünce, çevik kuvvet ekipleri, araçların camlarını taş ve coplarla kırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...