Bitomsky ve Hamer İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sinema, Alman yönetmen ve yapımcı Hartmut Bitomsky ile İskandinav sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Bent Hamer'i İstanbul’a getiriyor.

Haberler 23.10.2013 - 10:59

Bitomsky ve Hamer İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sinema, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle Alman yönetmen ve yapımcı Hartmut Bitomsky’yi ve Norveç Büyükelçiliği işbirliğiyle İskandinav sinemasının ’de de çok sevilen yönetmenlerinden biri olan Bent Hamer’i İstanbul’a getiriyor. Hartmut Bitomsky 24 Ekim Perşembe günüsaat 19.00’da, Bent Hamer ise 31 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle buluşacak.

24-26 Ekim 2013 tarihleri arasında Hartmut Bitomsky’nin çeşitli festivallerden ödüllerle dönmüş üç belgeseli, yönetmenin katılımıyla izleyicilerle buluşacak.

Program kapsamında gösterilecek olan filmlerden ikisi, yönetmenin 1980’lerde yaptığı Üçüncü Reich Otobanları (Reichsautobahn) ve Almanya’dan Kareler (Deutschlandbilder).

Üçüncü Reich Otobanları (Reichsautobahn) Üçüncü Reich Otobanları (Reichsautobahn)

Seçkideki üçüncü film ise ilk gösterimi 2007 Venedik Film Festivali'nde yapılan Toz (Staub). Hartmut Bitomsky 24 Ekim Perşembe günü, üç filminin gösteriminin ardından saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle sohbet edecek.

Charles Bukowski'nin romanından uyarlanan ve başrolünde Matt Dillon’ın oynadığı, ABD yapımı Factotum. Charles Bukowski'nin romanından uyarlanan ve başrolünde Matt Dillon’ın oynadığı, ABD yapımı Factotum.

31 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Bent Hamer filmleri programında ise melankolik komedi tarzında, karanlık ve ama sıcak filmleriyle tanınan yönetmenin Norveç yapımı Mutfak Hikayeleri, Yumurtalar,Güneşli Bir Gün, O’Horten ve Yeni Yıl filmleriyle, Amerikan yeraltı edebiyatının ünlü ismi Charles Bukowski'nin aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünde Matt Dillon’ın oynadığı, ABD yapımı Factotum'da yer alıyor.

31 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da Bent Hamer ve Norveçli yazar Levi Henriksen’in katılacağı, Müge Turan’ın moderatörlüğünü üstleneceği bir söyleşi gerçekleşecek. Henriksen, Hamer’in 2010 yapımı filmi Yeni Yıl’ın uyarlandığı ‘Bare mjuke pakker under treet’ isimli öykü kitabını yazmıştı.

Sayfa Yükleniyor...