'Biz ölerek siyaset yapıyoruz'

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Kobani eylemlerindeki ölümlerden kendilerinin sorumlu tutulmasına tepki göstererek, “Ölümler üzerinden siyaset yapmak bizim tarzımız değil. Ölümler üzerinden siyaset yapan sizsiniz, biz ölerek siyaset yapıyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 21.10.2014 - 17:57

'Biz ölerek siyaset yapıyoruz'

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada IŞİD’in hedefindeki Kobani’nin düşmeyeceğini dünyaya ilan ettiğini söyledi.

Yüksekdağ, "Bugün bu çapsızlıklarının, yıkımın ve tahribatın bedelini halkımıza, partimize ödetmeye çalışıyorlar. Yavuz hırsız ev sahibini haksız çıkarırmış" diye konuştu.

İktidarın Kürt halkı ile dost olma şansını da yitirdiğini savunan Yüksekdağ, "Türkiye, uyguladığı siyasetle bölgenin ve ülkenin marjinal ülkesi haline gelmiştir" ifadesini kullandı.

Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Bugün konuşmasında, bir tarafından HDP'ye vurmayı ihmal etmeyerek Suruç ile Kobani'nin birbirinden farklı olmadığını beyefendi (Başbakan Davutoğlu) yeni fark etmiş. Aylardır bu halk size bunu anlatmaya çalışıyordu. 48 insan sizin bunu bugün anlamanız için mi öldü? Bundan bir ay önce bu gerçeği görebilseydiniz bugün 48 insan ölmeyecekti.

Bugün Kobani konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Peşmerge'nin geçişine onay verileceğinden bahsediyor. 6 Ekim günü daha halkın öfkesi sokağa dökülmeden, acı süreç başlamadan önce 'Kobani yalnızlaştırılmasın. Bu abluka Şengal'deki gibi bir soykırıma dönüştürülecek. Bir Şengal, Halepçe daha olmasın, halklar bunu kaldıramaz, sınırları rahatlatın, Kobani'ye ablukayı ortadan kaldıracak tedbirleri devreye sokun' dedik. 6 Ekim gününe kadar bütün çabalarımıza rağmen, olumlu söylemler, yapıcı yaklaşıma rağmen karşılık bulamadık. 48 insanın ölmesini mi bekliyordunuz bu adımı atmak için Bunun akılla, vicdanla, ahlakla açıklanabilecek hiçbir yanı yok.

Bugün gelip partimizi ölümlerin sorumlusu olmakla itham ediyorlar. Kim bu ölümlerin sorumlusu? Ölüm üzerinden siyaset yapmak bizim tarzımız değil. Kusura bakmayın Sayın Davutoğlu, Sayın Erdoğan, ölümler üzerinden siyaset yapan biz değiliz, sizsiniz. Biz ölerek siyaset yapıyoruz, ölerek. Bizim siyaset yapabilmek için özgürlük alanları kullanabilmek için ölmemiz gerekiyor. Kadınlarımızla, çocuklarımızla, siyasetçilerimizle ölmemiz gerekiyor. Bu son bir ay boyunca da bize yine aynı ölüm çizgisi dayatıldı. Bizi ölümde korkutamazsınız. Bizi ucuz tehditlerinizle yıldıramazsınız. Kaç araba dolusunu gördük bunların. Hangi tarihlerinden hangi aşamalarından gelip geçtik. Uzattığımız barış, çözüm elini ciddiyetle, sorumlulukla tutarak bütün bu halkla barışmayı başarabilirsiniz. Halkınıza savaş ilan etmeyin."

‘FAİLİ MEÇHULLER HORTLATILDI’
Yeni Türkiye'de, Adana'da bir gazete dağıtıcısının maskeli kişilerce arkasından kurşunlanarak katledildiğini ifade eden Yüksekdağ, "Sıkıysa o maskeleri düşürün. Bugün Davutoğlu, gösterilerde insanların yüzlerine taktığı fularların, maskelerin suç olduğundan bahsediyor. Faili meçhuller yeniden hortlatıldı. Maskeli faşizm yeniden gündeme getirildi" dedi.

Çözüm sürecinin çok büyük bir badire atlattığını belirten Yüksekdağ, "Bu eşiğin geçilip geçilemeyeceği anlayacağımız süreç, tam da içinde bulunduğumuz süreçtir. Çözüm süreci bir tehlikeli eşiği daha kaldıramaz" ifadelerini kullandı.

'ÖCALAN VİLLA İSTEMEZ'
Çözüm sürecinde Cumhurbaşkanı ile Başbakan ve bakanların ayrı dilden konuştuğunu savunan Yüksekdağ, "Çözüm sürecinde kimi muhatap alacağız? Bakanlar 'Öcalan'ın konumu değişebilir, tartışalım' diyor, Cumhurbaşkanı çıkıyor 'Villa verecek halimiz yok' diyor. Böyle ciddiyetsiz yaklaşım olabilir mi? Bakanın, Başbakan'ın söylediğini reddeden, tashih eden, polemiğe giren bir Cumhurbaşkanı var karşımızda. Siz İmralı'da kaç masa, televizyon, sandalye olduğuyla uğraşmayın. Sizin daha çok önemli işleriniz var. Yol temizliği için adımlar atılsın. Müzakere süreci bekleme koridorundan çıkarılsın. Yoksa Öcalan'ın villa istediği yok. Bizim gibiler villa istemez. Villalar daha çok iktidara ve onun siyasetçilerine yakışır. Kürt siyasetinin ve halkın böyle bir tartışması, beklentisi yoktur" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...