Bahçeli'den 1915 eleştirisi: Bizden Hitler çıkmadı

MHP lideri Bahçeli, Almanya'da yaptığı konuşmada "soykırım" iddialarını eleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2015 - 20:28

Bahçeli'den 1915 eleştirisi: Bizden Hitler çıkmadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Almanya'nın Oberhausen kentinde gurbetçilere seslendi.

1915 olaylarına değinen Bahçeli, "soykırım" iddialarını yalanladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan gelen "soykırım" açıklamasına tepki gösteren Bahçeli, şunları söyledi:

"Almanya'nın Sayın Cumhurbaşkanı soykırım konusunda araştırma yapıyor, bu konuya kafa yoruyorsa, 1915'e değil, 2. Dünya Savaşı yıllarına samimiyetle eğilmelidir. Tarihimizin hiçbir döneminde bizden Hitler ya da Korkunç İvan çıkmamıştır.

Bizim geçmişimizde Nazi yönetimi, SS tugayları, Führer hastalığı da görülmemiştir. Akıl hastanelerinde gaz verilerek katledilen 80 bin hastanın, 'çingene' denilerek kıyılan 500 bin kişinin ve toplama kamplarında soykırıma tabi tutulan milyonlarca farklı inanç grubundaki insanların kanı ve vebali bizi suçlayanların üzerindedir."

"TAYYİP TİPİ BAŞKANLIK"

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türk tipi değil 'Tayyip tipi' başkanlık hayalleri kurmaktadır" dedi.

Bahçeli, "Bütün yetkilerin kendisinde toplandığı, yargının kendisine bağlandığı, yasama organı Meclis'in kendi kontrolüne sokulduğu, denge,  denetim ve fren sistemi olmayan, tek adam diktatörlüğü, tahtsız ve taçsız  sultanlık peşinde koşmaktadır. Beştepe'nin başkanlık sisteminin faziletleri  konusunda söylediklerinin tümü yalandır ve aldatmacadır" diye konuştu.

Başkanlık sisteminin "federasyon" demek olduğunu savunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu da 'yi bölünmeye götürecektir. İmralı canisi ile pazarlıklarda, yeni anayasa ile bölünme yolunun açılması amaçlanmaktadır. Başkanlık sistemi, bu ihanet sürecinin sonuçlandırılması için istenmektedir. 17-25 Aralık yolsuzluk dosyalarının bir daha açılmamak üzere kapatılması ve bu  rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk çarkının döndürülebilmesi, Erdoğan'ın bütün  yetkileri elinde toplayarak diktatörlüğünü ilan etmesine bağlıdır. Yeni anayasa ile başkanlık sistemine geçilmesi bunun için istenmektedir."

Sayfa Yükleniyor...