Bizi izleyenleri izlerken: Modern Casuslar

NTV Belgesel Kuşağı’nın yeni belgeseli ‘Modern Casuslar’ casusların gizemli dünyasını gözler önüne seriyor.

02.01.2013 - 15:25

Bizi izleyenleri izlerken: Modern Casuslar

BBC imzalı, iki bölümlük belgesel ‘Modern Casuslar’, 21. yüzyıl casuslarının gizemli dünyasını inceleyerek çağa uygun bir gizli ajan olmak için gerekenleri gözler önüne seriyor. Mesleğin tanımı, Soğuk Savaş Dönemi’nden bu yana değişse de casuslara hala, hem de hiç olmadığı kadar talep var.


İki bölümlük belgesel serisi, bu karanlık ve tehlikeli mesleğin icracılarına hiç olmadığı kadar yaklaşarak doğrudan ajanlardan, yöneticilerinden ve muhbirlerden elde edilen bilgilerle günümüzün en önemli ve en ihtilaflı casusluk öykülerini soruşturuyor. İngiliz istihbarat personelinin yanı sıra CIA, FBI ve İsrail istihbaratının kilit isimleriyle yapılan eşine az rastlanır mülakatlar 21. yüzyılın gizli dünyasını gözler önüne seriyor.

James Bond’dan Jason Bourne’a, casusluğun kurgusal dünyası tehlike ve aldatmacayla, cazibe ve yalanlarla dolu bir dünya. Gerçek dünyayla kıyaslandığında bu mit hakkında neler söylenebilir?

1. Bölüm
Modern Casuslar bugünün casuslarının nasıl seçilip eğitildiğini gösterip talimat bekleyen bir hücreden dinleyici yerleştirmeye kadar çeşitli casusluk sırlarını incelerken MI6 ajanlarından MI5 gözetleme memurlarına kadar görev başındaki İngiliz gizli ajanları televizyonda ilk kez meslekleri hakkında konuşuyor. 

2. Bölüm
Görev başındaki istihbarat servisi çalışanları, faaliyetlerinin terörist saldırıların engellenmesine nasıl bir katkı sağladığını anlatıyor. Program bir dizi özel mülakatla büyük soruların cevabını arıyor: Gizli bir operasyon ne zaman çizgiyi geçerek yasadışı bir hal alır ve ajanların öldürme yetkileri var mıdır?

'Modern Casuslar' Pazar saat 21.00'de NTV'de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...