'Bizi yadırgayanlar milletle köprüleri kaldırmış'

Başbakan Erdoğan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında gündemdeki konulara ilişkin mesajlar verdi.

Haberler - NTV Haber 30.04.2010 - 23:33

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında isim vermeden Anayasa Değişiklik Paketi'ne karşı çıkanları eleştirdi.

Erdoğan, son sözü milletin söyleyeceğini belirterek, “Milletin iradesi üzerine ipotek koymaya, onun üzerinde vesayet kurmaya çalışanlar, Büyük Millet Meclisi'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki ruhu anlayamamış olanlardır.

Milletimizin engin ferasetini inkar edenler, ülkemizi yakından ilgilendiren meselelerde size danışmamızı yadırgayanlar, milletle aralarındaki köprüleri kaldırmış, milletle iletişimi kesmiş olanlardır.” şeklinde konuştu.

Ekonomide iyiye gidişin başladığını kaydeden Erdoğan, işverenlere yönelik "Herkes 1 işçi istihdam ederse işsizlik sorunu çözülür" önerisine de açıklık getirdi.

Erdoğan, “1 milyon 500 bin mensubu olan bir TOBB, 1 milyon 500 bin işsizin iş bulmasına vesile olabilirdi. Fakat bunu farklı şekilde yorumladılar. Bu benim de üzüntüme mucip oldu. Çünkü bu benim için yol gösterme noktasında, bir hatırlatma noktasında görevimdir ve bunu yapmaya da yine devam edeceğim.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan 24 Nisan mesajında ABD Başkanı Obama'nın kullandığı "büyük felaket" ifadesi için, "Obama hassasiyetlerimizi dikkate aldı" değerlendirmesini yapmıştı. Ancak ulusa sesleniş konuşmasındaki mesajı sert oldu.

Erdoğan, ''24 Nisanda Sayın Obama bizim hassasiyetlerimizi belli ölçüde dikkate almakla birlikte yine de ülkemiz açısından, milletimiz açısından kabul edilmesi mümkün olmayan iddiaları dile getirmiştir. Türkiye, dost olarak gördüğü ülkelerin bu türden samimiyetsiz ve ikircikli davranışlarından fazlasıyla rahatsızdır, kim olursa olsun.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...