'Bizim ateistimiz sofrada besmele çeker'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kamalak, "Biz tüm insanlığı kardeş sayan bir ruha sahibiz. Bizim ateistimiz bile batıdan çok farklıdır çünkü sofraya besmeleyle oturur. Halk bünyesinde bir ayrılık yok. Tabii partiler arasında neden ittifaklar olmasın." diye konuştu.

02.03.2011 - 16:01

'Bizim ateistimiz sofrada besmele çeker'

Eski başbakanlardan, Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan dün toprağa verildi. Cenaze töreni çok sayıda siyasetçiyi biraraya getirdi.

Erbakan'ın ölümünün ardından gözler Saadet Partisi'ne çevrildi. 12 Haziran'da yapılacak seçimlere yönelik ittifak görüşmeleri yapan Saadet Partisi'nde lider kim olacak? sorusu da soruluyor.

Dünkü cenazeyi, Milli Görüş'ün geleceğini ve seçimlere yönelik ittifakı NTV'ye değerlendiren adı genel başkanlık için de geçen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kamalak, şunları söyledi:

"Milli Görüş milletimiz varolduğu sürece devam edecektir. Çünkü Milli Görüş milletimizin görüşüdür, milletimiizin kendisidir. Bir kısım arkadaşlarımız "Biz Milli Görüş'ten ayrıldık, gömlek çıkarttık" deseler de sanırım gerçeği geçte olsa anladılar. Tıpkı daha önce 20. yüzyılın başındaki aydınlar gibi... 1910‘lara kadar başta Mehmet Akif olmak üzere birçok düşünürümüz Abdülhamit Han'ı en ağır biçimde tenkit etmişlerdi. Binlerce insan onu protesto etmişti. Mehmet Akif bile diyordu ki; "Gölgesinden korkan bir ödlek, 33 yıl bizi uyuttu şeriat diyerek." Ama aradan biraz zaman geçipte sisler dağılınca, gerçekler ortaya çıktı. Aynı Mehmet Akif, feryad edip, gözyaşları döküyordu. "Eyvah üç buçuk gafilin sözüne kandık. Bir uykuya daldık ki mahşerde uyandık." Edebiyatta rücu deniyor, geçmişteki sözlerinden pişman olma fayda vermiyordu ama yine de hakkı sahibine teslim etmek erdem işi idi.

Cenazedeki durumda da arada benzerlik olduğunu düşünüyorum. Yani dünün Abdülhamit’i bugün Erbakan’ıdır diye düşünüyorum. Dün nasıl ki; Abdülhamit Han'ı bir takım aydınlarımız bile anlamamışsa, günümüzde de Erbakan'ı birçok aydınımız anlamamıştır. Düşüncelerinin üzerine birileri tarafından perde çekildi diye düşünüyorum. Eğer bugün Türkiye'de komşu ülkelerdeki bir takım halk ayaklanmaları yaşanmıyorsa bunda merhum Erbakan'ın büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Eğer Erbakan hocamızın programları tam olarak uygulanmış olsaydı. Yani hocamızın yolu kesilmeseydi, daha doğrusu milletimizin yolu kesilmeseydi, Türkiye şu anda olduğu noktadan çok daha yukarıda olurdu.

Biz tüm insanlığı kardeş sayan bir ruha sahibiz. İktidar partisiyle muhalefet partisi arasında sürekli gerilim yaşanmaktadır. Halbuki biz 40 yıl önce CHP ile bu ülke için en faydalı icraatları gerçekleştirdik. Kıbrıs Harekatı'nı yaptık.

Herkese gönlümüzü, kolumuzu açtık. Ben sürekli şunu söylüyorum, bizim ateistimiz bile batıdan çok farklıdır çünkü sofraya besmeleyle oturur. Halk bünyesinde bir ayrılık yok. Tabii partiler arasında neden ittifaklar olmasın. Partimiz ve ülkemiz için ne faydalı ise onu yaparız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...