Blackberry akıllı telefonların üreticisi Research In Motion (RIM) firması, milyonlarca kullanıcıyı etkileyen sunucu arızasının giderilmesi için yoğun çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki milyonlarca Blackberry kullanıcısı, önceki gün TSİ öğle 12:00 civarından beri e-posta, internet tarayıcı ve anlık mesajlaşma servislerini kesintisiz kullanamıyor.

Kesintiler hakkında açıklama yapan RIM, sorunun Kanada’daki sunucularda meydana gelen bir arızadan kaynaklandığını, konunun soruşturulduğunu bildirdi.

Firma açıklamasında şöyle deniliyor:

“Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Hindistan, Brezilya, Şili ve Arjantin’deki BlackBerry kullanıcılarının mesajlaşma ve internet tarayıcısında yaşadıkları gecikmeler, RIM altyapısındaki temel devre anahtarlarından birinde oluşan arıza nedeniyle meydana gelmektedir. Sistem, ağdaki akışta bir sorun olduğunda akış yükünü yedek anahtara aktararak yükü kaldıracak yetkinlikte tasarlanmış olmasına ve daha önce test edildiğinde bu işlevi yerine getirebilmiş olmasına rağmen, bu şekilde gerçekleşmemiştir. Sonuç olarak, oluşan yüksek miktardaki veri birikmesini temizleyerek servislerimizi bir an önce normal işleyişine döndürmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu durumdan kaynaklı sorun yaşayan kullanıcılarımızdan özür dileriz. Konuyla ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

İnternetteki sosyal iletişim ağlarında yoğun olarak protesto edilen Blackberry kesintisinin bazı yerlerde zaman zaman ortadan kalktığı, ancak genel olarak sorunun sürdüğü belirtiliyor.

Blackberry telefonları, internet bazlı servislerinin çoğunu kendi şifreleme tekniğini kullanarak kendi sunucuları üzerinden kullandırıyor. Dolayısıyla sunucularda meydana gelen böylesi kapsamlı ve beklenmedik bir arıza Blackberry telefonlardak internet kullanımını sekteye uğratmış durumda.

Üretici RIM, iPhone ve Android işletim sistemli akıllı telefonlar karşısında son aylarda rekabet etmekte zorlanıyor. Özellikle veri güvenliği sağlayan özel şifreleme teknolojisi sayesinde kurumsal müşterilerce tercih edilen telefonlar, pek çok ülkede bu şifrelemenin delinmesi yüzünden önemli bir avantajını yitirmiş durumda.

Tablet pazarına da PlayBook ile giren firma, Galaxy Tab ve iPad karşısında umduğunu bulamadı. Firmanın New York borsasında hisse değeri son altı ayda yaklaşık yüzde 50 düştü.