Bluetooth 3.0 geliyor

Bluetooth SIG, 21 Nisan'da yeni versiyon Bluetooth teknolojisi olan Bluetooth 3.0'ın özelliklerini açıklayacağını duyurdu.

10.04.2009 - 12:05

Bluetooth 3.0 geliyor

Dünya üzerinde Bluetooth teknolojisinin geliştirildiği tek merkez olan Bluetooth SIG'e bağlı Bluetooth Çip üreticileri, yeni versiyonun kamuoyuna açılmadığı halde bu aydan sonra güncellenmiş versiyonuyla kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Bluetooth 3.0, geliştirilmiş bir dosya aktarım protokolüne ve saniyede 480 Mbit hızla indirme yapabilme kabiliyetine sahip. 802.11 teknolojisi(teknik olarak WiFi olmayıp, WiFi tarafından kullanılan 802.11 arabirimi kullanan) ile çok daha büyük dosyaları transfer etmek mümkün olacak.

Eski versiyon ile sadece randevular, iletişim bilgileri ve küçük boyutlu dosyalar transfer edilebilirken, yeni versiyon ile multimedya içerikler, video ve müzik dosyaları yüksek hızda gönderilip alınabiliyor. Ayrıca Geliştirilmiş Güç Kontrolü (EPC) ile gerekli durumlarda sinyal arttırımı yapılarak bağlantı kopmalarının da önüne geçileceği öngörülüyor.

Türkiye'nin Bluetooth SIG'deki temsilcisi Desnet Yazılım AR-GE yöneticisi Gürbüz Ekinci, yeni geliştirilen Bluetooth Modüllerinin, Mobil saha satış otomasyonu başta olmak üzere, fabrikalarda, hastanelerde, kamuda sayaç okuma projelerinde ve elektronik devrelerle geliştirilen bütün sistemlerde Mayıs ayından itibaren kullanılmaya başlanacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...