Birleşmiş Milletler Yargısız İnfazlar Özel Raportörü, Kaşıkçı cinayeti için geldi. Agnes Callamard, Ankara'dan sonra İstanbul'da görüşmeler ve incelemeler yaptı.

İlk durağı, cinayet mahalli, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu oldu. Ama Raportör Agnes Callamard, Suudi Başkansolosluğu'na alınmadı. Başkonsolosluğun kapısından dönen Callamard, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Callamard, "Suudi yönetiminden, burada ve Suudi Arabistan'da görüşmek için bir talepte bulunduk. Bu talebin cevap bulması için onlardan izin bekliyoruz. Bunun içinde biraz daha zamana ihtiyacımız var" dedi.

Callamard, Cemal Kaşikçi cinayetiyle ilgili hazırlayacağı raporu, Haziran ayında İnsan Hakları Konseyi'ne sunacağını söyledi. Ardından İstanbul'daki ikinci durağina, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gitti.

Callamard, başsavcı İrfan Fidan'la biraraya geldi. Görüşmede Başsavcı İrfan Fidan, cinayet bulgularını, delilleri BM Raportörü'yle paylaştı. Kaşıkçı suikastini ayrıntılarıyla anlattı.

Agnes Callamard'ın Başsavcı İrfan Fidan'la görüştüğü saatlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından İngilizce bir mesaj paylaşti. Altun, "Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Türkiye'ye gelen Agnes Callamard'ın ziyaretini memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Altun, "Kaşıkçı'nın bedeninin nerede olduğunu, emri kimin verdiğini ve yerel işbirlikçilerin kim olduğunu bilmiyoruz. Adalet yerini bulmalI."" dedi.

Başsavcı irfan fidan'la 4 saat görüşen BM Raportörü Agnes Callamard açıklama yapmadan İstanbul Adliyesi'nden ayrıldı.Agnes Callamard saat 14.20 sıralarında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelmişti.