Türkiye'nin uluslararası kuruluşlarda üstlendiği üst düzey görevlere bir yenisi eklendi. Büyükelçi Levent Bilman, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından, siyasal ve arabuluculuk birimi direktörlüğüne atandı.

Yeni görevine gelecek yıl başlayacak olan Bilman, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin siyasi yardımcısına, çatışmaların önlenmesi ve arabuluculuk başta olmak üzere uluslararası ilişkileri ilgilendiren tüm konularda danışmanlık yapacak. Politika belirlenmesine katkıda bulunacak olan Bilman, Birleşmiş Milletler'in arabuluculuk çalışmalarını yürütecek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri adına bölgesel örgütlerle ilişkileri sürdürecek.

Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklamayla atamadan memnuniyet duyduğunu duyurdu ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e katkılarının daha da güçleneceğini bildirdi.

1999- 2003 yılları arasında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilciliği'nde görev yapan Bilman, 2007- 2008 yıllarında Dışişleri Bakanlığı sözcüsüydü. Bilman, 2008'den bu yana ise Türkiye'nin Hindistan'daki büyükelçisi görevini sürdürüyordu.