Deutsche Welle’nin uluslararası sosyal medya yarışması ‘Bobs’ 5 Şubat’ta başlıyor. 2014’te onuncu yılını kutlayan Bobs –En İyi Sosyal Aktivizm- yarışmasında Türkçe dahil 14 dilden içerikler yarışıyor.

2004 yılından bu yana her yıl düzenlenen Bobs yarışmasıyla, internetteki yeni iletişim araçlarının çeşitliliği ve giderek artan önemine dikkat çekilmesi, seçkin örneklere vurgu yapılması ve bu medya araçları üzerinden diller üstü bir diyalog oluşturulması hedefleniyor.

Deutsche Welle Genel Müdürü Peter Limbourg, “Uluslararası yarışmamız Bobs, dijital medyalar aracılığıyla demokratikleşmeyi ileriye taşımak isteyen cesur kişilere dikkat çekmektedir. Bu, dünyadaki pek çok ülkede demokrasi ve bilgiye erişim uğruna mücadele edildiği günümüzde her zamankinden daha da büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

5 Mart’a kadar adaylar gösterilecek

Dünyanın dört bir yanından internet kullanıcıları 5 Mart tarihine kadar Bobs’a dahil 14 dilden içerikleri aday gösterebilecek. Bu diller Türkçe’nin yanı sıra Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Tüm dilleri kapsayan altı ana yarışma kategorisinin dışında her dilde de halk oylaması sonucu birer ‚En İyi’ belirleniyor. Bobs kapsamında Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü ile Global Medya Forumu Ödülü olmak üzere iki de özel ödül bulunuyor.

Jürinin bu yılki Türk üyesi Erkan Saka

Bobs yarışmasındaki altı ana kategoride ödülleri kazananlar, 15 üyeli uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Bu yıl uluslararası jürinin Türk üyesi, Bilgi Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Erkan Saka. Tüm kategorilerde dağıtılacak Kullanıcı Ödülleri’nde ise 2 Nisan’dan itibaren internet üzerinden yapılacak halk oylaması sonuçları belirleyici olacak. Ödülleri kazananlar 7 Mayıs tarihinde açıklanacak ve ödüller 30 Haziran’da Bonn kentinde Deutsche Welle Global Medya Forumu çerçevesinde sahiplerini bulacak.

Ödül töreni Bonn’da

Almanya’nın Bonn kentinde 30 Haziran-2Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Global Medya Forumu’nun bu yılki ağırlıklı konusu, “Enformasyondan Katılıma-Medyanın Önündeki Zorluklar.“ Bobs’un Global Medya Forumu özel ödülünde de bu konuya odaklanılacak.

Bobs yarışmasında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile işbirliği içinde verilecek “Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü“ ise basın özgürlüğü, demokrasi ve insan haklarını kamuoyunun ilgisine özel bir şekilde sunan internet projeleri arasından sahibini bulacak.

Yarışmayla ilgili Türkçe dahil 14 dilde ayrıntılı bilgiyi www.thebobs.com sitesinden edinebilirsiniz.