Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasına ilişkin 11 şüpheli hakkında "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla hazırladığı ikinci iddianame kabul edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "şikayetçi" olarak yer verilen iddianamede, şüphelilerin "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" üyesi oldukları öne sürüldü.

İddianamede, şüphelilerden Zavar, Özdoğan ve Palaz'ın "silahlı terör örgütü yönetmek", diğerlerinin "silahlı terör örgütüne üye olmak", Akın'ın ise bunun dışında "askeri ve siyasi casusluk" suçlarından cezalandırılmaları istendi.

"BÖCEK"TEKİ İLK İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bir kısmı son iddianamede de "şüpheli" olarak gösterilen 13 kişi hakkında, Erdoğan'ın çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasına ilişkin, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk amacıyla temin etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek" suçlarından dava açmıştı. 

İddianamede, şüphelilerin bu suçu örgütlü gerçekleştirdikleri belirtilmiş, bu eylemleri "hangi örgüt adına yaptıkları"nın tespit edilemediği bildirilmiş ve "suç örgütü"ne ilişkin soruşturmanın ayrılarak, sürdürüldüğü aktarılmıştı.

Dava, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş, yargılama sonucunda sanıklardan Sedat Zavar ve İlker Usta, "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek"ten altışar yıl, "haberleşmenin gizliliğini ihlal"den de bir yıl altışar ay olmak üzere yedi yıl altışar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme, 8 sanığın beraatine, yakalanamayan 3'ünün de dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.