NTV

Böcek 'yiyerek' çalışan robot

Türkiye

Canlıların bedenindeki organik maddeleri ayrıştırp enerji kaynağı olarak kullanan robot prototiplerine bir yenisi daha eklendi.

Yere yakın dolaşan ve bazılarımızın görmekten bile hoşanmadığı böcekler, robotlara 'yakıt' olabilir. Yıllardır böcek 'yiyerek' enerji üreten ve bu enerjiyle çalışan robot prototiplerine bir yenisi eklendi. Bu sefer ki aynı bir böcek kapan bitkisi gibi çalışıyor.

Duyargalarıyla 'kepçe'ye giren böcekleri anlayan ve kepçenin kanatlarını kapatarak böceği içine alan robot, ayrıştırıcılarıyla böceğin yapısındaki gerekli maddeleri organik bir dönüşümden geçiriyor. Bu maddeler de daha sonra robotun çalışmasını sağlayacak olan enerjiye çevriliyor.

Wired dergisinin haberine göre Maine Üniversitesi öğretim görevlisi ve araştırmacı Mohsen Shahinpoor, bu çalışmada robotların böcekleri 'yemediğini', yalnızca gereken maddeleri 'ayrıştırdığını' belirtti. Yakın zamanda robotun bünyesinin farklı canlıları kabul edebileceğini belirten Mohsen Shahinpoor, projenin doğadaki enerji döngüsünde insanlar lehine bir avantaj sağlayacağını da ekledi.