Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Kanada yapımı 'The Last Templar' adlı TV dizisinin Bodrum'da geçen sahnelerinde deve kervanlarının, çöllerin gösterilmesine sert tepki gösterdi.

İlişkili Haberler


Kocadon, görüntüleri "Bodrum'la ilgisi alakası olmayan kandırmaca görüntüler. Bodrum ve Türkiye üzerine oynanmak üzere olan bir oyun" olarak değerlendirdi.

ntvmsnbc'ye konuşan Kocadon, "Türkiye önü ve ufku açık bir ülke. Özellikle turizm yatırımlarında her yerde bir düşüş yaşanırken Türkiye’de yükselme var. Demek ki Türkiye aranan, özlenen, bilinen, görülmesi gereken, merak edilen bir ülke ama Hollywood’da bile bir yapımcı bunu çarpık bir şekilde gösteriyor" dedi.

Bodrum'un kuzeyinde ormanları, güneyinde narenciye bahçeleri olan bir turizm cenneti olduğunu belirten Kocadon, konuyla ilgili şunları söyledi: "Türkiye’yi Afganistan’la karıştırmasınlar. Biz modern, çağdaş Türkiye'nin dünyaya açılan ikinci kapısı olan Bodrum’un böyle çirkin görüntülerle sergilenmesine karşıyız. Tepkimizi de açık bir şekilde göstereceğiz.

BİZDE DEVE KERVANI, ÇÖL MÜ VAR!
Olmayan birşeyler oluyormuş gibi gösteriliyor. Bizde deve kervanı mı var? Bunlar tarih oldu Türkiye’de. Bodrum gibi bir yerde çoktan unutuldu gitti. Bodrum’da çöl nerede ben merak ediyorum? Bizim masmavi denizimizi herhalde çöl olarak yansıtmaya çalışıyorlar.

Bodrum’un tanıtımı üzerine filmler için Turizm Tanıtım Genel Müdürlüğü ile bir aydır çalışıyoruz. En kısa zamanda bitireceğiz. Herkes Bodrum’un gerçek yüzünü görecek. Bodrum için özellikle internet ve bilgi çağını çok iyi kullanıp Türkiye’nin ve Bodrum’un gerçek yüzünü dünyaya göstereceğiz. Bunun yanında hükümetimizin de bizimle beraber olması gerekiyor.

Hollywood’la gerekli yazışmaları yapacağız. Hatta Hollywood’a kadar gidip filmin gösterilmemesi için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Bu konuda hukuki anlamda da ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Belediyemizin avukatıyla bununla ilgili çalışmaya başladık. Turizm Tanıtım Genel Müdürlüğü ile görüşüp bu konuda ortak tavrımızı sergileyeceğiz."