Bodrum'da cennet kül oldu

Çöplükte başlayan yangın ormana sıçrayınca Bodrum'a korku dolu saatler yaşattı. Alevler saatler süren çabanın ardından kontrol altına alındı, 14 hektar orman yandı.

23.07.2009 - 23:28

Bodrum'da cennet kül oldu

Bodrum Torba'daki çöplük alanda dün gece başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle kısa süre içinde ormanlık alana sıçradı.


Yangına yangın söndürme arazözleri, orman işçileri ve çevre belediyelere ait itfaiye araçları ile müdahale edildi.

Ekipler, yangının bölgedeki yerleşim alanlarına ve Milas-Bodrum kara yoluna ulaşmasını engellemeye çalıştı.

Torba bölgesinde bazı evler anons yapılarak boşaltıldı ancak ekiplerin müdahalesi ve rüzgarın yön değiştirmesi sonucunda yangın yerleşim yerlerini tehdit etmedi.

Bölgede yaşayanlar ve tatilciler, yangının söndürülmesi için yoğun çaba harcadı. Yarımadadaki diğer belediyelere ait itfaiye araçlarının da yardıma gelmesiyle yangın kontrol altına alındı.

Bugün sabah havanın aydınlanmasıyla birlikte çöplükte devam eden yangına 1 uçak ve 2 helikopter ile havadan müdahale başladı.

Yangın nedeniyle Bodrum semalarını da yoğun bir duman tabakası kapladı. Yangın nedeniyle kapanan Bodrum-Milas kara yolu da ulaşıma açıldı.

Bodrum'a korku dolu saatler yaşatan alevler, 14 hektarlık ormana zarar verdi.

ÇÖPLÜK YANMAYA DEVAM EDECEK
Yangın devam ederken NTV yayınına katılan Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak, "Hiçbir sıkıntı kalmadı ve yangını tamemen kontrol altına aldık. Soğutma çalışmaları devam ediyor" dedi.

Bayrak, "Çöplük alan çok büyük ve yanması devam edecek. Orayı da kontrol altında tutacağız. Yanması 1-2 gün daha devam edecek ama herhangi bir tehlike arz etmiyor. Birkaç gün daha burada bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise bugün öğlenden sonra şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bodrum'a kesinlikle katı atık tesisi yapılmalı. Muğla'nın bir çok ilçesinde katı atık tesisi sorunu çözüldü. Çöplük alandaki yangın bir süre daha devam eder. Yangında korkulacak bir şey kalmadı. Sadece, yanan bölgeden yayılan koku insanları rahatsız edebilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...