NTV

Bodrum'da fırtına tekneleri batırdı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Bodrum'da bu sabaha karşı etkili olan fırtına nedeniyle 3 balıkçı teknesi ve 1 sürat botu battı.

Gümbet Koyu dolgu alanı mevkisindeki limanda demirli bulunan 3 balıkçı teknesi ve 1 sürat botu, gece etkili olan fırtına nedeniyle battı. Bölgeye gelen Sahil Güvenlik ekipleri, balıkçılara yardım ederek tekneleri kurtarma çalışmalarına katıldı. Batan tekneler, birkaç saatlik çalışmanın ardından çıkarılabildi.

Gümbet Koyu Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı Mehmet Akbaba, kötü hava koşullarında kimsenin teknesi ile ilgilenmediğini belirterek, ''Burası korunaklı bir liman değil. 5 yıldan bu yana buradaki çalışmaların düzelmesini bekliyoruz. İnşallah 2013 yılında bitirilecek'' dedi.

Havanın sert olduğu zamanlarda tekne sahiplerinin teknelerinin başında durması gerektiğini kaydeden Akbaba, şunları söyledi:

''Bu milli bir servet, yazık oluyor. Burada kurtarma çalışması yapıldı. İki tekne sahilde bekliyor, diğer iki tekne de bakıma götürüldü. Önceden tedbirlerinin alınması lazım. Meteoroloji uyarılarda bulunmasına rağmen kimse ilgilenmiyor. Teknelerin her birinde yaklaşık 10 biner lira zarar olduğunu öğrendik.''

Limanındaki teknelerden birinin kaptanı Deniz Karaman ise fırtınanın çok şiddetli olduğunu ifade ederek, ''Birçok tekne zarar gördü. Tekneler tersanede bakıma alındı. Hava çok rüzgarlı olduğu için tekneleri kurtaramadık'' diye konuştu.