Bodrum'da kaçakları taşıyan tekne battı

Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kişileri taşıyan kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı 21.08.2015 - 05:07

Bodrum'da kaçakları taşıyan tekne battı
Arşiv

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kişileri taşıyan teknenin batması sonucu bir kişi öldü, 9 kişi kurtarıldı. 

Alınan bilgiye göre, Turgutreis Mahallesi Akyarlar mevkisinden, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmeye çalışanların bulunduğu ve ilk belirlemelere göre 10 kişinin olduğu fiber tekne, denize açıldıktan kısa süre sonra, henüz belirlenemeyen bir nedenle battı. 

Batan teknedeki kaçakların bazıları kendi imkanlarıyla sahile çıkmayı başardı. Kimliği ve uyruğu henüz belirlenemeyen 35 yaşlarında bir kadın boğuldu. Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen Sahil Güvenlik ekiplerince karaya çıkarılan kadına yaklaşık 20 dakika kalp masajı yapıldı ancak kurtarılamadı. 

Teknede bulunanlardan ve karaya kendi imkanlarıyla çıkan 9 kişiden Suriye uyruklu Sara Mehti (40) ve Zahra Mehti (1) ile 2 kişi daha, sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı müdahalenin ardından Bodrum Devlet Hastanesine sevk edildi. 

Sahil Güvenlik ekipleri, teknenin battığı alanda arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 

Öte yandan, aralarında çocukların da olduğu bazı kaçakların, batan tekne ve dalgalara aldırış etmeden, olay yerine yaklaşık 400 metre uzaklıktaki sahilden şişme botlara binerek Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışmaları da görüntülendi. 

Turgutreis açıklarında devriye görevini sıklaştıran Sahil Güvenlik ekipleri ise yasa dışı geçişleri önlemek için çalışmalarını gece boyunca sürdürdü.  

Sayfa Yükleniyor...